Menu Główne

 • SZKOŁA NIEPODLEGŁEJ

  Szkoła Podstawowa nr 39 im. Szarych Szeregów w Lublinie

  SZKOŁA NIEPODLEGŁEJ - Obrazek 125 maja 2018 roku w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 39 im. Szarych Szeregów w Lublinie, w biało-czerwonych koszulkach, wykonali wokół szkoły poloneza. Taniec zakończył się utworzeniem przez uczestników żywej flagi Polski w konturach mapy naszego kraju.  Kolejnym punktem programu był festiwal piosenki patriotycznej, podczas którego każda klasa wraz z wychowawcą zaprezentowała wybrany utwór. Wśród wykonywanych piosenek nie zabrakło takich tytułów jak: „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani” czy „My Pierwsza Brygada”.

  Wspólne wykonanie poloneza oraz festiwal piosenki patriotycznej, to jedne z piętnastu zaplanowanych przez szkołę działań, których celem jest wzmacnianie u uczniów poczucia tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych. W placówce zorganizowano dotąd akcję wspólnego czytania fragmentów „Pana Tadeusza” oraz przegląd filmów o tematyce patriotycznej. W najbliższym czasie szkoła planuje zorganizowanie gry miejskiej „Kryptonim – Niepodległość”, podczas której uczniowie przemierzając ulice pierwszej stolicy wolnej Polski, poznają historię związaną z kształtowaniem się Niepodległej.

  Polonez                  Festiwal Piosenki Patriotycznej

 • BEZPIECZNA SZKOŁA

  Nasza szkoła otrzymała tytuł BEZPIECZNA SZKOŁA.

  Od 30 października 2017 r do 30 kwietnia 2018 r. został przeprowadzony Ogólnopolski Konkurs „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”. Nasza szkoła wykonała 10 zadań przewidzianych regulaminem konkursu. Celem przystąpienia do konkursu była chęć spopularyzowania wśród uczniów podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki w tym ucznia-obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs miał służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów. Każdy z poszczególnych konkursów wniósł dla uczniów sporą dawkę wiedzy oraz umiejętności.

  Sprawozdanie z działań

  BEZPIECZNA SZKOŁA - Obrazek 1

 • ZIELONA SZKOŁA

  ZIELONA SZKOŁA - Obrazek 1

  W dniach 13 – 19 maja ponad stu uczniów  naszej szkoły wraz z opiekunami wyjechało na  Zieloną Szkolę  do  ośrodka Baltic Sport w Chłapowie.

  Od dnia przyjazdu aż do końca pobytu cieszyliśmy się piękną pogodą, więc spędzaliśmy dużo czasu na plaży – niektórzy opalali się bądź budowali zamki z piasku, inni grali w piłkę lub spacerowali.

  Jedną z pierwszych atrakcji Zielonej Szkoły była wycieczka po Półwyspie Helskim, podczas której odwiedziliśmy Chałupy i Jastarnię. Najwięcej wrażeń dostarczył pobyt  na campingu Małe Morze w Chałupach w szkółce „Board&Kite”. Mieliśmy możliwość kąpieli w ciepłej (i płytkiej!) wodzie Zatoki Puckiej, pływania na desce do board surfingu, najodważniejsi próbowali swoich sił w kite surfingu. Życzliwość właścicieli  i profesjonalizm (oraz wyrozumiałość) instruktorów spowodowały, że miejsce to z pewnością zapamiętamy na długo i chętnie tam jeszcze kiedyś wrócimy.

  Kolejną atrakcją był Ocean Park we Władysławowie, w którym mogliśmy okazję poczuć się jak na dnie oceanu, spacerować tuż obok rekinów, orek i wielorybów. W Ocean Parku nie tylko obejrzeliśmy zwierzęta morskie wykonane w skali 1:1, ale również dowiedzieliśmy  się wielu ciekawych rzeczy o ich podwodnym życiu.

  Trzeci dzień Zielonej Szkoły rozpoczęliśmy wyjazdem na Hel zwany "początkiem Polski”. Podziwialiśmy piękną plażę od strony Zatoki i  wyjątkowe uzupełnienie wizytówki Helu, jakim jest port z  przystanią. Po odwiedzeniu fokarium popłynęliśmy w rejs do Gdyni. Już w porcie powitały nas Dar Pomorza i okręt ORP Błyskawica, widzieliśmy również najbardziej popularne miejsce odwiedzane  przez turystów -  Skwer Kościuszki.

  Kolejnym etapem naszej wędrówki był jeden z najsłynniejszych kurortów na polskim wybrzeżu - Sopot. Cześć z nas udała się na molo, a inni woleli spacerować po Placu Zdrojowym oraz po głównej ulicy Sopotu zwanej "Monciakiem". Podziwialiśmy usytuowane wzdłuż niej stylowe secesyjne kamienice, znaleźliśmy również Krzywy Domek -  jeden z najczęściej  fotografowanych obiektów w Sopocie.  Nie zabrakło również czasu na gofry z bitą śmietaną i owocami oraz zakup pamiątek.  Po powrocie do ośrodka Baltic Sport czekało na nas ognisko przygotowane przez animatora.

  Naszą wędrówkę po Trójmieście kontynuowaliśmy podczas kolejnego dnia na Zielonej Szkole - odwiedziliśmy wraz z przewodnikiem Gdańsk. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zielonej Bramy i spaceru Długim Pobrzeżem, podczas którego nasz wzrok przyciągnęła charakterystyczna sylwetka Żurawia - najstarszego zachowanego dźwigu portowego w Europie.  Podziwialiśmy przepięknie odrestaurowane kamieniczki, Złotą Bramę, Ratusz, Bazylikę Mariacką i Długi Targ. Spotkaliśmy również pana mórz i oceanów - Neptuna, który króluje przed Dworem Artusa i stał się już symbolem Gdańska. Kolejnym etapem zwiedzania było miejsce rozpoczęcia II wojny światowej - Westerplatte. Podeszliśmy pod charakterystyczny pomnik Obrońców Wybrzeża, cmentarz poległych polskich żołnierzy, Wartownię nr 1 oraz ruiny innych zabudowań.

  Ostatni dzień pobytu na Zielonej Szkole spędziliśmy we Władysławowie. Podzieleni na grupy rozwiązywaliśmy zadania z karty pracy. Wyposażeni w mapki musieliśmy zlokalizować najbardziej znane atrakcje turystyczne, takie jak Dom Rybaka, Hallerówka czy Aleja Gwiazd Sportu. Wieczorem bawiliśmy się wspólnie na dyskotece.

  W drodze powrotnej zwiedziliśmy zamek krzyżacki w Malborku, w którego majestatycznych murach czuć było powiew historii...

  Pobyt na Zielonej Szkole dostarczył wielu nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Był udaną lekcją samodzielności i współpracy. Czas minął bardzo szybko i żal było wracać do szkolnych obowiązków. Chociaż do wakacji jeszcze kilka tygodni, uczestnicy Zielonej Szkoły mieli już okazję poczuć ich smak...

  GALERIA

 • Odeszła na Wieczną Wartę ŚP. Stanisława Ziemnicka ps. „Maria”

  Odeszła na Wieczną Wartę ŚP. Stanisława Ziemnicka ps. „Maria” - Obrazek 1

  Urodzona 2 kwietnia 1921 roku w Józefowie gmina Piaski. Należała do XIII Żeńskiej Lubelskiej Drużyny Harcerskiej przy Gimnazjum i Liceum im. Unii Lubelskiej w Lublinie.
  W czerwcu 1939 roku otrzymała świadectwo dojrzałości.

  Od czerwca 1942 do 22 lipca 1944 roku została wprowadzona przez  dh. Janinę  Łotocką do konspiracyjnej organizacji harcerskiej – Pogotowia Harcerek. Należała do  zastępu „Samarytanek”. Od lipca 1943 do 22 lipca 1944 roku - członek Wojskowej Służby Kobiet AK, którą kierowała Maria Daszkiewicz.  Podstawowym zadaniem organizacji było przygotowanie do  służby sanitarnej i ratowniczej oraz gromadzenie środków opatrunkowych i sprzętu medycznego dla partyzantki. Szkolenia odbywały się w szpitalu Bożego Jana na oddziale chirurgii. Druhna „Maria” szyła też własnoręcznie torby apteczne oraz włączyła się do pomocy na rzecz więźniów Majdanka i Zamku Lubelskiego. Jej służba harcerska trwała do wyzwolenia. Po zakończeniu działań wojennych podjęła pracę w Lubelskiej Spółdzielni Spożywców. Przez wiele lat pełniła funkcję Prezesa Zabawkarskiej Spółdzielni Pracy „Bajka”. Od 1985 roku należała do Lubelskiego Oddziału Stowarzyszeniu Szarych Szeregów.

  Odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski -1976, Brązowy Krzyż Zasługi  -1970,  Zasłużony dla Lubelszczyzny -1975, złote odznaczenie Zasłużony dla Lublina-1972, Krzyż Zasługi dla ZHP z Rozetą-Mieczami -1989, Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego -1976.

  Zmarła 5 maja 2018 roku w Lublinie. Nabożeństwo żałobne zostało odprawione
  w dniu 11 maja o godz. 12.00 w Kościele Rektoralnym na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Lipowej, po czym nastąpiło złożenie Zmarłej do grobu rodzinnego.

                                    

                                                                                    Cześć Jej Pamięci!

  GALERIA

 • Dzień Hiszpański

  Dzień Hiszpański - Obrazek 1Dnia 9 maja 2018 roku w ramach obchodów Dnia Europy w naszej szkole odbył się Dzień Hiszpański. Klasy 7a, 3A oraz 3B zabrały nas w podróż po słonecznej Hiszpanii prezentując jej barwną kulturę. Zgromadzeni dyrekcja, nauczyciele i uczniowie poznali przepis na tradycyjną hiszpańską tortillę, której mogli skosztować podczas degustacji. Nie zabrakło również tradycyjnych hiszpańskich tańców i współczesnych piosenek.

  Następnie klasy siódme i gimnazjalne przedstawiły prezentacje na temat wybranego kraju hiszpańskojęzycznego. Dzięki nim poznaliśmy flagi, fakty historyczne i najważniejsze zabytki Ameryki Łacińskiej. Pokazy uatrakcyjniły przepiękne zdjęcia, latynoska muzyka oraz ciekawostki, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.

  GALERIA

 • NOCOWANIE W SZKOLE

  NOCOWANIE W SZKOLE - Obrazek 1

  W piątkowy wieczór, 27 kwietnia 2018 roku gmach szkoły na jedną noc przeobraził się w mini hotel, w którym rozgościły się zuchy z Gromady Zuchowej Kamyki, harcerze z Drużyny Harcerskiej Ikigaj oraz liczni chętni uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Już o 19:00 wszyscy stawili się w szkole ze śpiworami i poduszkami. Najpierw zebrani przygotowali sobie sale do spania, a następnie udali się do kina… Najmłodsi widzowie obejrzeli „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki, zaś starsi „Jutro idziemy do kina” Michała Kwiecińskiego.

  Po kolacji, podczas której serowano pyszną pizzę, uczniowie po raz kolejny przekonali się jak wygląda szkoła nocą. Rozpoczęła się gra w podchody, która dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń. Około godz. 3:00 uczniowie ułożyli się do „snu”. Rano pobudka, śniadanie, sprzątanie szkoły i powrót do domu.

  GALERIA

   

 • „NARODOWE” CZYTANIE FRAGMENTÓW „PANA TADEUSZA” W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 39 W LUBLINIE

  „NARODOWE” CZYTANIE FRAGMENTÓW „PANA TADEUSZA” W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 39 W LUBLINIE - Obrazek 1„Polska to jest wielka rzecz (…).”
  S. Wyspiański

   

  W ramach szkolnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 27 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 39 w Lublinie dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie spotkali się by wspólnie odczytać fragmenty epopei narodowej.  Przytoczenie słów dzieła wielkiego polskiego wieszcza, Adama Mickiewicza, pozwoliło zebranym na zetknięcie się z polskością oraz z językiem ojczystym w najwybitniejszym wydaniu .

  Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia „Animowanej historii Polski” Tomasza Bagińskiego, która w dużym skrócie, ukazała 1000-letnią historię Polski. Następnie pani Anna Mart-Szajner zapoznała zebranych z okolicznościami powstania „Konstytucji 3 maja” oraz z najważniejszymi zapisami, które wskazywały na jej wyjątkowość. Następnie przedstawiciele poszczególnych klas ułożyli puzzle, które połączone oddały obraz Rzeczpospolitej.  

  Spotkanie z lekturą rozpoczęto od Księgi I zatytułowanej „Gospodarstwo”, która rozpoczyna się słynną inwokacją. Podczas akcji usłyszeć można było również fragmenty ostatniej, XII Księgi. Piękne interpretacje epopei narodowej przedstawili reprezentanci klas wraz z wychowawcami przy akompaniamencie pana Pawła Surysia. Za tło czytającym posłużyła również muzyka filmowa Wojciecha Kilara oraz barwne obrazy – ilustracje do ksiąg z „Pana Tadeusza” .

  Pani Dyrektor Grażyna Daniewska czytająca zakończenie XII Księgi, cytując słowa Wieszcza, dała komendę do rozpoczęcia poloneza. Sala gimnastyczna oraz alejki wokół szkoły zamieniły się w wielki taneczny parkiet. Poloneza tańczyli uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy, wszyscy ubrani w białe i czerwone koszulki.

  Spotkanie wokół „Pana Tadeusza” było nie tylko lekcją historii, ale również doskonałą okazją do odkrywania wartości bycia razem wokół słów i rzeczy pięknych.

  GALERIA

 • MISJE ŚWIĘTE "PRZYJDŹ DO ŹRÓDŁA"

  MISJE ŚWIĘTE "PRZYJDŹ DO ŹRÓDŁA" - Obrazek 1W dniach 26 - 27 kwietnia w naszej szkole odbyły się Misje Święte w ramach Projektu "Źródło" prowadzone przez grupę ewangelizacyjną na czele z ks. Markiem Urbanem. Każdy z tych dni był wyjątkowy i dostarczył wielu emocji.  

  W pierwszym dniu rozważaliśmy obraz Boga jako kochającego Ojca, który kocha człowieka bezwarunkowo  bez względu na jego słabości. Próbowaliśmy odpowiedzieć na nurtujące każdego człowieka pytania: Jaki sens ma moje życie? Gdzie jest Pan Bóg? Dlaczego dopuszcza cierpienie? W drugim dniu Misji prowadzący zwrócili uwagę młodzieży na  dobrze przeprowadzony rachunek sumienia, który powinien być zgodny z wiekiem i popełnionymi przewinieniami.

  Udział w Misjach przeprowadzonych w dość nietypowej formie pobudził do refleksji wielu z nas  nakłonił do pochylenia się nad relacją z Bogiem.

  Dzień pierwszy

  Dzień drugi

 • WYCIECZKA KLAS 1-3  DO  SKANSENU

  WYCIECZKA KLAS 1-3  DO  SKANSENU - Obrazek 1          20 kwietnia uczniowie klas 1-3 udali się na wycieczkę edukacyjną do Muzeum Wsi Lubelskiej, które jest jednym z największych skansenów w Polsce.  Piękna pogoda sprzyjała zwiedzaniu jego zasobów oraz poznawaniu tajników dawnego życia na wsi oraz w małym miasteczku.

       Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w 100-letnim wiatraku z Zygmuntowa.  Uczniowie zastanawiali się, dlaczego wiatrak ma aż dwa wejścia i czy jego skrzydła służą do latania. W trakcie zwiedzania  wnętrza poznawali zasady  jego funkcjonowania i etapy pozyskiwania mąki na chleb.

  Podczas wycieczki uczniowie mieli możliwość obejrzenia wielu tradycyjnych wiejskich zabudowań. Podziwiali zgromadzone w nich narzędzia i przedmioty codziennego użytku oraz piękne wytwory sztuki ludowej.

            W części muzeum zwanej sektorem miasteczkowym, będącym modelem prowincjonalnego miasteczka z lat 30. XX wieku, uczniowie  zwiedzili  zakład fryzjerski, restaurację oraz dworek wraz z przylegającym ogrodem, w którym królował zegar słoneczny.

             Uczniowie świetnie się bawili i zadowoleni wrócili do szkoły. W końcu nieczęsto zdarza im sie przenieść do świata bez Internetu i spacerować po niezwykłym miasteczku, w którym telefon jest tylko jeden – na poczcie...

   

  GALERIA

 • Laureatka IX edycji Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego

  Laureatka IX edycji Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego - Obrazek 1Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły, Karolina Brytan została laureatką IX edycji Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego Wędrujemy po mapie świata. Konkurs ten organizowany jest przez XXI LO im. Św. Stanisława Kostki w Lublinie i objęty patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty - Pani Teresy Misiuk, oraz Prezydenta Miasta Lublin - Pana Krzysztofa Żuka. 
  Karolina musiała się zmierzyć z zadaniami dotyczącymi geografii Polski i świata, skalą mapy, określaniem współrzędnych i pracy z mapą.
  Dzięki bardzo dobremu przygotowaniu pod opieką Pani Anny Krawczyk, udało jej się osiągnąć bardzo dobry wynik w konkursie.


  Serdecznie gratulujemy!

 • UROCZYSTY APEL POŚWIĘCONY PAMIĘCI OFIAR KATYNIA

  UROCZYSTY APEL POŚWIĘCONY PAMIĘCI OFIAR KATYNIA - Obrazek 1

   

   „Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy”

  Jan Paweł II

   

           13 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony zbrodni katyńskiej.

           Przed murami naszej szkoły rośnie Dąb Katyński poświęcony druhowi majorowi Wiktorowi Krzewskiemu, który został rozstrzelany w Charkowie 13 kwietnia 20140 roku.

   

           Do naszej szkoły przybyli przedstawiciele Szarych Szeregów, którzy pragnęli oddać hołd wszystkim pomordowanym i złożyć kwiaty, upamiętniając tym samym tragizm zbrodni katyńskiej.

   

           Katyń to w świadomości Polaków nazwa, symbol kojarzący się z ludobójczą polityką władz sowieckich wobec narodu polskiego. Mówiąc „Katyń”, myślimy o pomordowanych na nieludzkiej ziemi wiosną 1940 roku nie tylko jeńcach z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, ale także o innych polskich obywatelach  zamordowanych w tym czasie przez NKWD.

  Dla żołnierzy rzeczywistość wojenna była inna, a dla wielu oficerów polskich wprost okrutna i nieludzka. Najpierw walczyli z Niemcami, potem dostali się do sowieckiej niewoli.

   

  W zaplombowanych wagonach

  jadą krajem imiona,

  a dokąd tak jechać będą,

  a czy kiedy wysiądą,

  nie pytajcie, nie powiem, nie wiem.

   

   (W. Szymborska „Jeszcze”- fragm.)

   

           Wieźli ich wiele kilometrów w bydlęcych wagonach. Wcześniej zrewidowano i zabrano cenniejsze rzeczy.

                              Na rozkaz ludowego komisarza spraw wewnętrznych- Berii, wyselekcjonowano spośród wszystkich jeńców: oficerów, funkcjonariuszy  policji państwowej, pracowników wywiadu i sądownictwa, osadzono ich w obozach: w Ostaszkowie, Starobielsku oraz Kozielsku. Akcja masowych rozstrzeliwań została powierzona specjalnym grupom NKWD. Jeńców transportowano koleją i rozstrzeliwano w Kalininie, Charkowie i w lesie katyńskim. Dokonano egzekucji na prawie 25 tysiącach niewinnych ludzi.

   

  Związali drutem człowiekowi ręce

  I wyśmianego kładli w płytkie groby,

  Żeby nie wzywał prawdy w testamencie

  I już na zawsze był anonimowy.

   (Cz. Miłosz „Gwiazda piołun”- fragm.)

   

                 Symbolem polskiej Golgoty Wschodu stał się Katyń. W 1943 r. wojska hitlerowskie odkryły w Lesie Katyńskim masowe rowy śmierci. Ogłoszono to na cały świat. Rosja wyparła się zbrodni, zrzucając winę na Niemcy. Dopiero po 50 latach, w 1993 r., prezydent Rosji- Borys Jelcyn przekazał prezydentowi Polski- Lechowi Wałęsie tajne dokumenty potwierdzające prawdę, że zbrodni dokonał Związek Radziecki.

   

                 Została po nich tylko pamięć,

                   Pamięć z grobowej tabliczki

                   Żołnierską krwią zaznaczona

   

                  (M. Pohorecka „Wspomnienie”)

   

                

                     I woła sprawiedliwość

                     I prawdę o jeńców tysiącach

                     Zgładzonych w katyńskim lesie...

   

                    (F. Konarski)

   

                 Zapalmy świecę, my młodzi początku XXI wieku, zapatrzeni w ekrany komputerów. Marzenia nasze krążą wokół wielkich domów, szybkich samochodów, bogatych ludzi.  Stańmy w tym biegu! Zatrzymajmy się na chwilę! Tam, na nieludzkiej ziemi, kiedyś zabito WIARĘ, NADZIEJĘ, MIŁOŚĆ. Jednym strzałem w tył głowy…

   

                 Pośród sosen Lasu Katyńskiego stanął dębowy krzyż- znak ofiary Chrystusa i wszystkich niewinnych ofiar, symbol zwycięstwa dobra nad złem, zwycięstwa w ciszy i pokoju. Postawiono go, aby teraz i w przyszłości zaobfitowała łaska przebaczenia, modlitwy i ciągle rodzącego się dobra.

   

                 Pomimo upływu lat, fatalizm dziejowy Katynia dał o sobie znać 70 lat później. 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41 miała miejsce katastrofa lotnicza w Smoleńsku. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, którzy pragnęli uczcić

  pamięć zbrodni katyńskiej.

                 Pan Prezydent Ryszard Kaczorowski był nie tylko wielkim patriotą i mężem stanu, ale także harcerzem Szarych Szeregów, których ideały i wartości przyświecają społeczności naszej społeczności szkolnej.

   

           Następnym punktem naszej uroczystości był Apel Poległych, który odbył się przed szkołą przy pomniku SZARE SZEREGI SĄ WŚRÓD NAS oraz przed DĘBEM KATYŃSKIM.

           Przedstawiciele naszej szkoły oraz przybyli gości złożyli kwiaty oraz zapalili znicze, aby uczcić pamięć o pomordowanych na nieludzkiej ziemi, których imiona bardzo często zostały wymazane, a tajemnica śmierci do tej pory nie wyjaśniona.

  CHWAŁA BOHATEROM !

  GALERIA

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Wielkanocne baby

  Wielkanocne baby - Obrazek 1W środę 28 marca 2018 roku uczestniczyliśmy w przedświątecznym spotkaniu wielkanocnym. W uroczystości wzięli udział uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście z Kręgu Instruktorów i Seniorów "Szaniec" oraz Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Lublinie na czele z Przewodniczącym dh. Zdzisławem Łozińskim.

  Uczniowie klas I - III przygotowani przez panią Agnieszkę Presz zaprezentowali część artystyczną, w której przybliżyli symbolikę świątecznych elementów, a także zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Ksiądz Tomasz Nowaczek przypomniał o duchowym wymiarze Wielkanocy i przewodniczył wspólnej modlitwie.  Po poświęceniu pokarmów wszyscy podzielili się jajkiem i złożyli sobie życzenia.

  GALERIA

 • Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń

  Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń - Obrazek 1Dnia 27 marca odbyło się spotkanie młodzieży z funkcjonariuszami Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Naszymi gośćmi byli: asp. szt. R. Trocki, asp. szt. A. Gąbka oraz podinspektor L. Kołudzki. W ramach realizacji zadań konkursu „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń” w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 6, 7 oraz drugich gimnazjum. Tematem spotkania była odpowiedzialność prawna nieletnich, bezpieczeństwo w drodze do szkoły, jak również  środki psychoaktywne.  Policjanci  przybliżyli uczniom tematy związane z uzależnieniem substancjami psychoaktywnymi (narkotyki, dopalacze, e-papierosy). Został wyświetlony film „Atak terrorystyczny na szkołę”.

  GALERIA

 • Pamiętamy o zmarłych harcerzach Szarych Szeregów

  Pamiętamy o zmarłych harcerzach Szarych Szeregów - Obrazek 1Dnia 26 marca 2018 roku harcerze naszej szkoły, w ramach akcji „Rozpalamy znicz naszej życzliwej pamięci”, odwiedzili lubelskie nekropolie. Pamiętając o Patronach -  harcerzach Szarych Szeregów, którzy odeszli na Wieczną Wartę - złożyli wieńce, zapalili znicze i odmówili modlitwę.

   

                                                                                                            CZEŚĆ  ICH  PAMIĘCI!

  GALERIA

 • „SZUKAM NAUCZYCIELA I MISTRZA” – WYCIECZKA ZUCHÓW I HARCERZY ŚLADAMI ALEKSANDRA KAMIŃSKIEGO I HARCERZY SZARYCH SZEREGÓW

  „SZUKAM NAUCZYCIELA I MISTRZA” – WYCIECZKA ZUCHÓW I HARCERZY ŚLADAMI ALEKSANDRA KAMIŃSKIEGO I HARCERZY SZARYCH SZEREGÓW - Obrazek 1W związku z 40. Rocznicą Śmierci Aleksandra Kamińskiego w piątek 16 marca 2018 roku wzięliśmy  udział w wycieczce do Warszawy.  Swoją wędrówkę śladami „Kamyka” rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Harcerstwa, które mieści się w budynku Głównej Kwatery ZHP przy ul. Konopnickiej 6. 

  W muzeum przywitała nas Dyrektor Muzeum hm. Katarzyna  Traczyk. Nasza ścieżka edukacyjna prowadziła przez bibliotekę, galerię historyczną oraz współczesną, archiwum i starą rozgłośnię harcerską. Mieliśmy okazję obejrzeć ciekawe archiwalia, sztandary, stare kroniki, fotografie, elementy umundurowania. Widzieliśmy ogromną szafę, w której znajduje się archiwum rodzinne Aleksandra Kamińskiego. Wizyta w muzeum okazała się ciekawą lekcją historii ruchu harcerskiego i skautingu. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w LXX Liceum Ogólnokształcącym im. Aleksandra Kamińskiego na Ursynowie, gdzie miała miejsce sesja popularno – naukowa „Szukam nauczyciela i mistrza” w świecie wartości Aleksandra Kamińskiego. Wysłuchaliśmy gawędy Pani Barbary Wachowicz poświęconej kontaktom z autorem „Kamieni na szaniec” i jego marzeniom o ideale Polski godnej szacunku oraz  wystąpienia przewodniczącego Związku Harcerstwa Polskiego – hm. Dariusza Supła. Obejrzeliśmy program artystyczny składający się z wiązanki warszawskich pieśni okupacyjnych.

  My także mieliśmy swój występ. Zaśpiewaliśmy kilka piosenek harcerskich i otrzymaliśmy gromkie brawa. Udało nam się zrobić zdjęcie z Panią Barbarą Wachowicz, które jest  cenną pamiątką z tego zuchowo – harcerskiego wyjazdu. Otrzymaliśmy także wpis do kroniki od Gościa Honorowego uroczystości , żołnierza Batalionu Zośka – Jakuba Nowakowskiego ps. „Tomek”.

                                                                                                                               Zuchy z 18 LGZ „Kamyki”

   

  GALERIA

 • Targi Edukacyjne

  Targi Edukacyjne - Obrazek 115 marca uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz wychowawcami uczestniczyli w Targach Edukacyjnych. Gimnazjaliści mieli okazję poznać ofertę lubelskich szkół oraz sprawdzić, jaki profil szkoły odpowiada ich umiejętnościom.  Odwiedzając Lubelską Strefę Zawodów przekonali się, jakie umiejętności zdobywają uczniowie szkół zawodowych. Udział w Targach  upłynął w doskonałej atmosferze, pełnej rozmaitych atrakcji, a przede wszystkim wskazówek dotyczących dalszej ścieżki kształcenia.

  GALERIA

 • „ Najważniejszą zaletą kobiety jest właśnie być kobietą”

  „ Najważniejszą zaletą kobiety jest właśnie być kobietą” - Obrazek 1Z okazji Dnia Kobiet 8 marca 2018r. w naszej szkole odbyła się uroczystość, który przygotowała klasa 7b  wraz z męską częścią Samorządu Uczniowskiego . Uczniowie przedstawili program słowno – muzyczny: dziewczyny  zaprezentowały różne typy kobiet, a chłopcy taniec w cylindrach. Na  zakończenie uczniowie oraz Przewodniczący Rady Rodziców złożyli wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia, wręczyli kwiaty i słodkie upominki.

   

  GALERIA

 • SZKOLNY TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH

  SZKOLNY TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH - Obrazek 1

  „Zabawa jest nauką, nauka jest zabawą.

  Im więcej zabawy, tym więcej nauki.”

                                                                                          

   

  Glenn Doman

   

       

       W dniu 26.02.2018 r. w ramach realizacji zadań programu Szkoła Promująca Zdrowie,  odbył się  SZKOLNY TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH.

        Celem turnieju była popularyzacja gier planszowych jako zdrowej, relaksacyjnej  formy spędzania czasu wolnego oraz kształtowanie umiejętności nawiązywania  pozytywnych relacji z rówieśnikami poprzez zabawę.

         Rozgrywki punktowane toczyły się w sali gimnastycznej na wszystkich poziomach wiekowych. Reprezentanci poszczególnych klas rozgrywali partie szachowe i warcabowe, grali  w „Chińczyka”, „Memory”, „Domino”,  „5 sekund” , „Scrabble”, „Bierki” , „Mistrz słowa” i „Dobble” .
         Wszyscy z dużym zaangażowaniem walczyli o zdobycie nagrody dla swojej klasy.
         Uczniowie, którzy  pozostali w klasach, pod opieką nauczycieli wspaniale bawili się grając w ulubione  gry planszowe przyniesione z domu oraz w te,  które znajdują się w zasobach szkolnych.

   Wyniki turnieju:

  kl. 1-3

  I m.   – Julia Zdeb kl.1b

  II m.  – Igor Czajka kl.3a

  III m. - Karol Podleśny kl.3b

   

  kl. 4-6

  Im.    – Cezary Zdrojkowski kl.4b

  II m.  – Nikola Smagło  kl.5a

  III m. – Krzysztof Lizak kl.4b

   

  kl.  7, 3A Gim

  rozgrywki warcabowe

  I m.    – Krzysztof Gąsior kl.3A

   

  rozgrywki szachowe

  I m.    – Dominik Włoszek kl.3A

  GALERIA

 • Dni otwarte

  Dni otwarte - Obrazek 1 We wtorek 27 lutego 2018 roku odbył się Dzień Otwarty dla Rodziców i Dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę w klasie I. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji filmu
  o naszej szkole, który przygotowali uczniowie klasy 7b pod opieką p. Magdy Michalik
  i p. Rafała Tomasika.

              Gości przywitała Pani Dyrektor Grażyna Daniewska, która przedstawiła ofertę naszej szkoły podkreślając jej atuty: nowoczesność, bezpieczeństwo, program Indywidualni.pl, drużyna zuchowa i harcerska,  osiągnięcia edukacyjne i sportowe, zajęcia dodatkowe i inne.

              Po części oficjalnej uczniowie klasy 2A, 4b i klas 1-3  zaprezentowali swoje umiejętności w gimnastyce sportowej, przedstawiając  układy artystyczne oraz ćwiczenia na ścieżce i drążku.  Rodzice i dzieci mieli także okazję uczestniczyć w pokazowych lekcjach prowadzonych przez nauczycieli. Goście obejrzeli zajęcia z przyrody i matematyki, rozwiązywali testy i zadania na SPE i e-tablicy, wykonywali zadania w kartach pracy. Zuchy wraz z dh. Ulą Nowakowską i dh. Tomkiem Wieczorkiem przedstawiły "rozśpiewaną" zbiórkę zuchową. Następnie wszyscy przeszli do świetlicy na zajęcia rytmiczne, w których wzięli aktywny udział. Na zakończenie kandydaci wraz z Paniami ze świetlicy wykonali świąteczno-wiosenny obrazek. Dodatkowo Rodzice mieli możliwość zapoznania się z pracą świetlicy szkolnej, którą przedstawiła p. Agnieszka Presz. 

  Pobyt gości z przedszkola dostarczył wszystkim wielu miłych i niezapomnianych wrażeń. 

  Mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy uśmiechnięci i pełni zapału we wrześniu 2018 r.

  GALERIA

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 39 im. Szarych Szeregów
  Ul. Krężnicka 156
  Lublin 20-518
  poczta@sp39.lublin.eu
  NIP 946 181 32 14
  REGON 000767397
 • +48 (81) 750-09-23

Galeria zdjęć