Menu Główne

 • ANDRZEJKI

  Jak co roku, pod koniec listopada w naszej szkole odbywa się zabawa andrzejkowa.  W ten wyjątkowy dzień powoli żegnamy się z jesienią, a przygotowujemy się do zimy. „Andrzejki” to impreza, która co roku cieszy się w naszej szkole dużą popularnością zarówno wśród tych najmłodszych jak i tych nieco starszych.  W piątek 29 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa dla uczniów z klas 1-3 oraz uczniów z klasy 4, którzy uczęszczają do świetlicy. Nad oprawą muzyczną czuwali chłopcy ze szkolnego radiowęzła. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wróżby andrzejkowe przygotowane przez uczniów klasy 4 oraz 3, które były doskonałym sposobem na poznanie swojej przyszłości na następny rok. Zabawa przy muzyce była przerywana licznymi konkursami, m.in. tańcem na gazecie, gorącymi krzesłami. Wieczór andrzejkowy był wesołym spotkaniem towarzyskim, dostarczającym wielu przeżyć i emocji, a przepowiednie traktowanie są mniej serio, bardziej z przymrużeniem oka. Wszyscy świetnie się bawili. Mamy nadzieję, że tylko te dobre wróżby się spełnią.

 • W ELEGANCKIM ŚWIECIE TEATRU OPEROWEGO

  „NIE TAKI STRASZNY DWÓR – OPERA W PIGUŁCE”

  W poniedziałek 25 listopada pojechaliśmy do Teatru Muzycznego na spektakl „Nie taki Straszny Dwór” , przygotowany specjalnie z okazji 200. rocznicy urodzin naszego narodowego kompozytora - Stanisława Moniuszki. Spektakl rozpoczął się o godz. 9:00 i trwał do godziny 10:15.  W jednej z głównych ról wystąpiła mama naszego kolegi Huberta - Pani Anna Barska. Wcieliła się w rolę  Hanny. Śpiewała i wyglądała przepięknie. Podobało nam się wszystko, scenografia, kostiumy, piękne głosy solistów oraz tańce narodowe. Jednym słowem spektakl wprowadził nas w nieznany nam dotąd świat muzyki klasycznej. Po spektaklu mama Huberta zaprosiła nas na scenę, gdzie z całym zespołem zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Następnie zwiedziliśmy pomieszczenia dostępne tylko dla artystów. Ta wycieczka zachęciła nas do kolejnej wizyty w Teatrze Muzycznym.

                                                                                                           Uczniowie klasy 3a

 • STRAŻ MIEJSKA W SZKOLE 

  W czwartek 28 listopada 2019 roku gościliśmy w naszej szkole Panią Martę Mścisz funkcjonariuszkę Straży Miejskiej Oddziału Profilaktyki, która przeprowadziła zajęcia profilaktyczne „Odpowiedzialność karna nieletnich i młodocianych” dla uczniów klas 7 a, 7 b i 8 a .

  W ramach zajęć omówiono zagadnienia uregulowane przepisami:

  • Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich
  • Kodeksu Postępowania Karnego
  • Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
  • Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii
  • Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych

  Uczniowie zostali zapoznani m. in. z następującymi problemami:

  1. Przejawy świadczące o demoralizacji u nieletnich, np.:

  • niesystematyczne uczęszczanie do szkoły,
  • wagary i inne zaniedbania nauki,
  • długie przebywanie poza domem,
  • nieodpowiednie zachowanie,
  • wałęsanie się w towarzystwie zdemoralizowanych kolegów,
  • zachowania agresywne,
  • niszczenie mienia,wandalizm,
  • spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, używanie narkotyków i innych środków odurzających, 

  2. Czyny karalne wśród nieletnich, np.:

  • zakłócenia porządku publicznego,
  • niszczenia i uszkadzanie znaków umieszczanych przez organa państwowe,
  • rzucanie kamieniami / śnieżkami w pojazdy,
  • kradzieże,
  • przywłaszczanie mienia,
  • nieodpowiednie zachowanie,
  • wałęsanie się w towarzystwie zdemoralizowanych kolegów,
  • prowadzenie pojazdów przez osoby będące pod wpływem alkoholu;

  3. Czyny zabronione wśród nieletnich, np.:

  • zabójstwo,
  • spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
  • rozbój,
  • sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym,
  • wzięcie zakładnika;
  • konsekwencje  wobec osób nieletnich, takie jak:
  • nagana,
  • mandat,
  • areszt,
  • umieszczenie w domu poprawczym,
  • ograniczenie wolności;

      Uczniowie byli zgodni, że w dużej mierze mają wpływ na swoje bezpieczeństwo i powinni mieć umiejętność przewidywania skutków własnych zachowań.

 • SPOTKANIE AKTYWNOŚĆ MŁODYCH W MIEŚCIE.

  20 listopada 2019 roku członkowie Zarządu Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły pod opieką opiekuna wzięli udział w spotkaniu organizowanym przez Prezydenta Miasta Lublin  pt. Aktywność Młodych w Mieście. Podczas dwugodzinnego spotkania w Centrum Kultury w Lublinie, młodzież miała okazję wypowiedzieć się na temat tego jak widzą nasze miasto w 2030 roku.  Spotkanie było częścią projektu Wymyślmy wspólnie Lublin.

 • UDZIAŁ KLASY II B W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI GREENPEACE POLSKA „ADOPTUJ PSZCZOŁĘ”.

  8 listopada 2019 r. zakończyła się VII edycja akcji  Fundacji Greenpeace Polska „Adoptuj pszczołę”.Już siódmy rok tysiące osób wspólnie angażują się w pomaganie pszczołom, a Polska staje się coraz bardziej przyjazna zapylaczom.  W akcję  włączyli się uczniowie klasy 2 b wraz z rodzicami, realizując projekt klasowy „Hotele dla dzikich zapylaczy”. Hoteliki dla dzikich zapylaczy , znajdą miejsce w ogrodach rodzinnych uczniów.

  Katastrofa klimatyczna zagraża nie tylko ludziom, ale także całej przyrodzie, w tym - w sposób szczególny - owadom zapylającym. Rosnąca globalna temperatura i nasilenie gwałtownych zjawisk pogodowych oznacza szereg negatywnych dla zapylaczy konsekwencji. Jedne rośliny będą kwitnąć zbyt wcześnie, inne zbyt późno, co może powodować problemy z bazą pokarmową, za krótka zima może wyprowadzać pszczoły z ula na łąki, na których jeszcze nic nie kwitnie, ulewne deszcze niszczą kwitnące rośliny oraz gniazda zapylaczy, długotrwałe susze niszczą bazę pokarmową, upały uniemożliwiają owadom pracę, a przez to grozi im głód i wiele innych niebezpieczeństw.

   My nie chcemy stać z boku obojętni , chcemy się już dziś zaangażować , zanim będzie za późno !!!

  Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami do czynnego udziału w  akcji „Adoptuj pszczołę” w czasie VIII edycji.

  Informacje o akcji i innych działaniach Fundacji Greenpeace znajdziecie na stronie:

  https://adoptujpszczole.pl/?fundraiser=ap7gplrel

  Zapraszamy do galerii zdjęć z podsumowania klasowego projektu.

 • Podsumowanie akcji czytelniczej  „ Szkolne czytanie z Gangiem Słodziaków”

   

  7  listopada odbyło się w naszej szkole podsumowanie akcji „ Szkolne czytanie z Gangiem Słodziaków”  Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie klas I – III. Organizatorem imprezy była pani Agnieszka Majewska. Celem przedsięwzięcia, nad którym patronat objęła sieć sklepów Biedronka,  było budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów. Aby zachęcić do głośnego czytania, dzieciom rozdane zostały kolorowe mini - albumy z miejscem na naklejki. Naklejkę ze Słodziakiem otrzymywał każdy, kto poświęcił co najmniej 10 minut dziennie na głośne czytanie, potwierdzone podpisem rodzica. Czytać można było  samemu, z mamą, z tatą, z dziadkami, z rodzeństwem lub inną bliską osobą. Ważne, aby czytanie sprawiało radość i stało się nawykiem.

  W niezwykłym spotkaniu z lekturą towarzyszyły uczniom pluszowe zwierzaki, które pomogły przenieść się na skrzydłach wyobraźni do bajkowego lasu. A wiele w nim się działo... Głównym punktem programu był  Konkurs Pięknego Czytania – „ Czytanie to maja pasja”. Uczniowie z klas I  - III wybrani w eliminacjach klasowych, pięknie czytali fragmenty  swoich ulubionych książek. Słuchając i oceniając występy uczniów, jury brało pod uwagę: bezbłędność czytania, płynność, wyrazistość oraz interpretację czytanego tekstu. Wszystkim  dzieciom  bardzo dziękujemy za zaangażowanie i piękną prezentację.

  Podczas spotkania nagrodzeni zostali także laureaci konkursu fotograficznego „ Z książką mi do twarzy”. Bardzo emocjonujące była również loteria , w czasie której  dziesięciu uczestników akcji czytelniczej z Gangiem Słodziaków zostało nagrodzonych drobnymi upominkami.

  Wierzymy, że ta akcja zainspirowała uczniów  do codziennego obcowania z literaturą piękną i zgłębiania tajemnic bohaterów. A jest to niezwykle ważne w rozwoju dziecka - pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Dlatego wyruszmy razem w niezwykłą podróż do magicznego świata książek!

   

  WYNIKI KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA

  rok szkolny 2019/2020

   

  I miejsce:  Aleksandra Zubilewicz kl. 1a, Julia Zdeb kl. 3b, Agata Pikula kl. 3a

  II miejsce: Miłosz Wroński kl. 2a, Jakub Muca kl. 2a, Olaf Orlik kl. 2b

  III miejsce: Lidia Rak kl. 2b, Julia Wiśniewska kl. 2a

  Wyróżnienie:

  Aleksandra Ćwikło kl. 1a

  Pola Skwarcz kl. 1b

  Zosia Jastrzębska kl.3a

  Julia Pikula kl. 3a

  Dagmara Woźniak kl. 3a       

   

  Wyniki konkursu fotograficznego

  "Z książką mi do twarzy”

  rok szkolny 2019/2020

   

  I miejsce:  Zosia Jastrzębska kl. 3a

  II miejsce: Błażej Janusz kl. 3a, Oliwia Łazińska kl. 3a

  III miejsce: Izabela Piotrowska kl. 1a, Maja Juszka kl. 3a

  Wyróżnienie:

  Julia Kubecka kl. 2a

  Natalia Ruda kl. 2a

  Miłosz Wroński kl.2a

  Wojciech Kucia kl. 2b

  Emilia Markowska kl. 3a

  Dagmara Woźniak kl. 3a

  Grzegorz Węgorek kl. 4a

  Szymon Węgorek kl. 5a

 • SUKCES NATALII RUDEJ Z KLASY IIa w 11. Wojewódzkim Konkursie Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej  im. Ryszarda Kaczorowskiego w Lublinie

  Jury w składzie:

  1. Zofia Bernatowicz – pedagog muzyczny, chórmistrz, wykładowca Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, dyrygent chóru akademickiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

  2. Izabela Urban – pedagog muzyczny, założycielka i dyrygentka Zespołu Sine Nomine, kurator programu Akademia Chóralna „Śpiewająca Polska”

  3. Andrzej Sar – muzyk, etnomuzykolog, główny instruktor ds. Dziedzictwa Kulturowego Lubelszczyzny WOK,komisarz Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

  4. Borys Somerschaf – dyrygent, kompozytor, pieśniarz, aranżer, kierownik artystyczny i dyrygent MęskiegoZespołu Wokalnego KAIROS

  po wysłuchaniu 80 wykonawców w kategorii wokalnej postanowiło przyznać naszej uczennicy Natalii Rudej wyróżnienie. Warto zaznaczyć, że Natalka była jedną z najmłodszych uczestniczek i wyróżnionych w tym konkursie.

  Natalka wzruszyła jury artystyczną interpretacją piosenki „W tym kraju...” stworzonej przez nauczycieli naszej szkoły- p. Anettę Gawryluk (tekst) i p. Pawła Surysia (muzyka i aranżacja). Ponadto wykonała także utwór „Taki kraj” (sł. Jan Pietrzak, muzyka Z. Raj).

  Naszej małej solistce życzymy wielu sukcesów w przyszłych konkursach wokalnych.

 • 101 Rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę

  Dnia 08.11.2019  cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 39 im. Szarych Szeregów wspólnie z zaproszonymi gośćmi świętowała 101 rocznicę  odzyskania przez Polskę Niepodległości. Szczególnym wydarzeniem była szkolna akademia pt. Pociąg do wolności zaprezentowana przez klasę 5b pod kierownictwem p. Anetty Gawryluk oraz wychowawcy klasy p. Pawła Surysia. Na początku uroczystości Pani Dyrektor Małgorzata Bielecka przypomniała wszystkim jakie były polskie koleje losu, oraz jak ważne było wyzwolenie po 123 latach niewoli . Dwóch prowadzących uczniów wcieliło się w rolę kolejarzy (Jakub Stachaszewski i Jakub Wilczek), zapowiadali cztery stacje nawiązujące do trudnych czasów naszej ojczyzny. Opisane przez recytatorów dzieje mogły nas przenieść w przedział Powstania Kościuszkowskiego czy I wojny światowej. Uczniowie natomiast przedstawili żywą lekcje historii. Można było także usłyszeć najważniejsze pieśni patriotyczne: Warszawianka, Rota czy Pierwsza Brygada w wykonaniu chóru szkolnego. Dodatkowo zostały wykonane przez solistów piosenki mniej znane: Święta miłości, kochanej ojczyzny - Aleksandra Okalisz, Michał Barański z klasy 7b oraz Ten kraj, W tym kraju - Natalia Ruda z klasy 2a. W zaprezentowanym montażu słowno - muzycznym uczniowie uczcili bohaterstwo,  waleczność i męstwo Polaków, dzięki którym Polska odzyskała wolność!

 • „SZKOŁA PAMIĘTA”

  A choć ich życia płomień zgasł,
  To myśli o nich
  Są przecież w nas.


  Maria Czerkawska "Zaduszki" [fragm.]

   

  Powoli zbliżają się jesienne dni zadumy, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Atmosfera Wszystkich Świętych przypadająca na dzień 1 listopada  przywołuje w naszej pamięci tych, którzy odeszli od nas na zawsze. Przed oczami stają twarze osób, z którymi spędziliśmy chwile, miesiące, a nawet lata. Miejsca, w których spotykaliśmy się przypominają ich gesty, słowa, czyny...

  W roku ważnych wydarzeń: 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Ministerstwo Edukacji  Narodowej ogłosiło akcję „Szkoła pamięta”, której celem było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.  

  Nasza szkoła od wielu lat pamięta o ludziach, którzy już odeszli, a zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W związku z tym chętnie włączyliśmy się do tej akcji. Zgodnie z wieloletnią tradycją, kontynuowaliśmy akcję  Rozpalamy znicz naszej życzliwej pamięci”, która  była doskonałą okazją do przybliżenia uczniom historii naszego kraju oraz kształtowania uczuć patriotycznych i szacunku do tradycji. W dniach  28 – 31 października 2019 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły udali się na Cmentarz Parafialny w Zemborzycach, aby uporządkować nagrobki oraz złożyć wieńce i zapalić znicze dla tych, którzy byli blisko związani z naszą miejscowością i społecznością szkolną. Ponadto, pamiętając o naszych Patronach – harcerzach Szarych Szeregów, którzy odeszli na Wieczną Wartę, znicze zapalono na cmentarzach przy ulicy Lipowej, Unickiej i Męczenników Majdanka. Takiego zadania podjęli się harcerze ze 108 Lubelskiej Drużyny Harcerskiej i uczniowie klasy VIa pod opieką pani wicedyrektor Beaty Daniewskiej, pani Katarzyny Wysockiej i księdza Tomasza Nowaczka

 • IV Festiwal Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie

  Dnia 22.10.2019 roku delegacja uczniów naszej szkoły w składzie  Zofia Jastrzębska, Agata Pikula i Katarzyna Wróbel wraz z Panią Dyrektor Małgorzatą Bielecką, koordynatorem projektu Panią Joanną Kulhawczuk i Panią Ewą Flor uczestniczyła w Festiwalu Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie, który odbył się w Szkole Podstawowej nr  51 w Lublinie. Podczas tej uroczystości  Pan  Wiceprezydent  Mariusz  Banach wręczył na ręce Pani Dyrektor  Miejski  Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Po zakończeniu części oficjalnej można było podziwiać pokazy taneczne w wykonaniu dzieci ze Studia  Tańca CRD i pokazy akrobatyczne z Pedagogiki Cyrku. Uczniowie mieli okazję posmakować zdrowego poczęstunku, przygotowanego przez organizatorów. Po poczęstunku uczennice z radością uczestniczyły w grach i zabawach promujących zdrowy styl życia. Wszyscy rozstaliśmy się w doskonałych humorach, pełni zapału i energii do podejmowania kolejnych działań na rzecz promocji zdrowia.

 • WIZYTA POLICJI W NASZEJ SZKOLE

   

      W dniu 21 października 2019 roku w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Policji. Byli to: pani Elżbieta Konowałek z Wydziału Prewencji i aspirant  Adam Gąbka - Dzielnicowy Zemborzyc. Nasi goście przeprowadzili zajęcia profilaktyczne z  uczniami klas: 4, 5 i 6. 
  W sposób przystępny dla uczniów przedstawili ważne tematy:

  • bezpieczeństwo dzieci w szkole, 
  • zachowanie uczniów na przerwach i lekcjach, 
  • bezpieczne poruszanie się po drogach, 
  • zasady zachowania się na wypadek różnych zdarzeń losowych,
  • właściwe zachowanie w domu pod nieobecność rodziców, 
  • bezpieczeństwo w sieci – jak reagować na cyberprzemoc, 
  • dyskryminacja rówieśnicza i jej przeciwdziałanie, 
  • odpowiedzialność prawna nieletnich w przypadku popełnienia czynu karalnego.

      Uczniowie czynnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali pytania i dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

 • Zajęcia edukacyjno- wychowawcze klas drugich w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Lublinie.

  W dniu 16.10.2019 r. klasy 2a i 2 b odwiedziły Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie przy ulicy S. Węglarza 4.

  Celem wycieczki było poznanie specyfiki pracy strażaków  oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w  sytuacjach związanych z zagrożeniem zdrowia i życia.

  W sali edukacyjnej „Ognik” uczniowie obejrzeli filmy profilaktyczne na temat niebezpieczeństw i zagrożeń pożarowych. Poznali zasady zachowania  się w czasie pożaru. Przy okazji utrwalili sobie numer telefonu do Straży Pożarnej - 998 i numer alarmowy – 112. Przez chwilę wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy, przymierzając hełmy strażackie i umundurowanie. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie pożaru czy wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną a kiedy nie należy tego robić. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie. Dzieci mogły je z bliska oglądać oraz podziwiać wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Uczniowie mieli okazję zobaczyć pokaz zjazdu po rurze.

  Za miłe spotkanie dzieci podziękowały strażakom ,wręczając laurki.

  Życzymy wszystkim strażakom wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu.

  Uczniowie klasy 2a i 2b.

 • UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA PIERWSZOKLASISTÓW PODCZAS SZKOLNEGO ŚWIĘTA EDUKACJI NARODOWEJ

            14 października 2019 roku zapewne szczególnie pozostanie w pamięci najmłodszych uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców. Tego dnia bowiem  uczniowie klas pierwszych złożyli Uroczyste Ślubowanie.  Zostali także niezwykłym ołówkiem pasowani przez Panią Dyrektor Małgorzatę Bielecką  na uczniów Szkoły Podstawowej nr 39 im. Szarych Szeregów w Lublinie.

         Święto Edukacji Narodowej to wspaniała okazja, aby spotkali się na wspólnej uroczystości nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy administracji i obsługi naszej szkoły. W uroczystości wzięli także udział zaproszeni goście: pani Danuta Daniewska-  Przewodnicząca Zarządu Rady Dzielnicy Zemborzyce wraz z propagatorem historii Zemborzyc i przyjacielem szkoły – panem Ryszardem Łozińskim oraz Przewodnicząca Prezydium Rady Rodziców Szkoły - pani Anna Wrońska.

        Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli i pracowników szkoły. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie i  troskę o nich. Wręczyli nauczycielom i pracownikom obsługi kwiaty oraz zaprezentowali humorystyczny program artystyczny, który publiczność nagrodziła brawami.

       Podczas  akademii głos zabrała p. Dyrektor Małgorzata Bielecka, która podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie kadry pedagogicznej i niepedagogicznej oraz życzyła  wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie, wręczając jednocześnie Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom szkoły.

 • Dzień Dialogu Międzykulturowego w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Lublinie.

          Dnia 30 września 2019r. w ramach zajęć z PCK  zorganizowany  został Dzień Dialogu Międzykulturowego w  Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Lublinie. Dzień ten co roku obchodzony jest 28 września. Celem święta jest promowanie współpracy i budowa zaufania między osobami z różnych kręgów kulturowych. Uczniowie szkoły z klas (I-IV) mieli okazję uczestniczenia w zajęciach, które zorganizowała Pani mgr lic. Beata Korniłłowicz – Szostek. W czasie zajęć świetlicowych, wyświetlona została prezentacja multimedialna oraz  przeprowadzona pogadanka na temat różnic w znaku funkcjonujących w różnych krajach. Uczniowie szkoły  sporządzili piękne plakaty, przedstawiające grafiki odnoszące się do aspektów życia związanych z Dialogiem Międzykulturowym. Stworzyli gazetkę szkolną oraz dużych rozmiarów Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do propagowania tego święta.

 • Uroczystość odsłonięcia pomnika T.Kościuszki w Zemborzycach

  Uroczystość odsłonięcia pomnika T.Kościuszki w Zemborzycach

   

  ...Są wielcy ludzie, co mają pomniki z żelaza.
  Inni mają z kamienia, ze spiżu, z marmuru.
  Dla Kościuszki nie wystarczał nam jeden metal lub kamień.
  On ma pomnik ze wszystkiej ziemi polskiej."

  Maria Dąbrowska

   

  Na pamiątkę pobytu generała Tadeusza Kościuszki w Zemborzycach latem 1790 roku, z inicjatywy dr Leszka Daniewskiego Radnego Rady Miasta Lublin, Danuty Daniewskiej Przewodniczącej Zarządu Rady Dzielnicy Zemborzyce, Sławomira Polaczuka Przewodniczącego Rady Dzielnicy Zemborzyce oraz historyka Ryszarda Łozińskiego, postanowiono wznieść obelisk, przypominający o tym ważnym wydarzeniu.

  Odsłonięcie pomnika miało miejsce 6 października 2019 roku podczas wyjątkowej uroczystości, którą poprzedziła Msza Święta w kościele p.w. św. Marcina  w Lublinie, odprawiona przez: ks. Tomasza Nowaczka oraz ks. Roberta Raczyńskiego.
             

  Swoją obecnością zaszczycili:

  • Pan Jan Madejek Pełnomocnik ds. Samorządów,
  • Pan Zbigniew Jurkowski Radny Rady Miasta Lublin,
  • Pan Henryk Łacek  Dyrektor Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Lublinie, 
  • Pani  Krystyna Romer-Patyra Prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej,                             
  • Pan Benon Bujnowski Zastępca Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie,
  • Pani  Małgorzata Bielecka Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 39 im. Szarych Szeregów w Lublinie,
  • Pani Anna Wawruch-Lis Dyrektor Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie,               
  • Pani Grażyna Daniewska emerytowany Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 39 im. Szarych Szeregów w Lublinie,                      
  • Pan  Marian Krysa Wykonawca obelisku,                                   
  • Pani Elżbieta Janusz Kierownik Filii nr 20 Biblioteki im. H. Łopacińskiego, 
  • ks. Tomasz Nowaczek Wikariusz  Parafii p.w. św. Marcina w Lublinie.   

              Po zakończeniu uroczystości w kościele, zaproszeni goście, poczty sztandarowe szkół, uczniowie oraz mieszkańcy Zemborzyc, przemaszerowali do miejsca upamiętniającego pobyt

  Tadeusza Kościuszki w Zemborzycach. W przeszłości o wydarzeniu tym przypominał kopiec, usypany w stulecie śmierci dowódcy Insurekcji, jednak podczas prac przy budowie przychodni w latach 70.kopiec został zrównany z ziemią.

             Zaproszonych gości powitał dr Leszek Daniewski, który następnie przybliżył zebranym etapy powstawania obelisku oraz osoby, bez których ta szczytna inicjatywa nie zostałaby zrealizowana.

              Historię pobytu generała Tadeusza Kościuszki na Lubelszczyźnie przedstawił Ryszard Łoziński - miejski przewodnik i autor książki o historii Zemborzyc.
  Zabrali także głos zaproszeni goście, którzy gratulowali tak wyjątkowej uroczystości, pielęgnującej lokalny patriotyzm.

              Kulminacyjnym punktem spotkania było odsłonięcie obelisku, którego dokonali: Leszek Daniewski, Jan Madejek, Danuta Daniewska, Małgorzata Bielecka, Ryszard Łoziński. Miejsce pamięci uroczyście poświęcił ks. Tomasz Nowaczek. Zebrani wysłuchali odegrany na trąbce utwór "Cisza". Niezwykle doniosłym momentem było pełnienie i zmiana warty przy obelisku przez żołnierzy Kościuszki w wykonaniu uczniów szkoły.

  Pani  Małgorzata Bielecka Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 39 im. Szarych Szeregów w Lublinie została poproszona o wręczenie nagród wyróżnionym uczniom w szkolnym konkursie plastycznym  „Tadeusz Kościuszko - bohater walczący o wolność Polski”, zorganizowanym przez  nauczyciela plastyki p. Katarzynę Wysocką.

  Na zakończenie uczniowie klasy 7b i 8a Szkoły Podstawowej nr 39 im. Szarych Szeregów w Lublinie, przygotowani przez p. Magdalenę Michalik , p. Annę Mart-Szajner, p. Pawła Surysia (śpiew), przedstawili program artystyczny. Pieśni, wiersze i inscenizacje przeniosły zebranych do czasów związanych z pobytem Tadeusza Kościuszki w Zemborzycach. Atmosfera i nastrój tej uroczystości pozostaną na długo w pamięci wszystkich.

 • VI PUCHAR MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO REGATY W TARNOBRZEGU

  W sobotę 28 września braliśmy udział w VI Regatach o Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego. Zawody odbyły się na Jeziorze Tarnobrzeg. Organizatorem regat był Klub Kajakowy JEZIORO Tarnobrzeg. Zawodnicy rywalizowali w konkurencjach K-1 i K-2 na dystansach 200, 500 oraz 2000 m. W tym roku pogoda i warunki na wodzie odbiegały od warunków panujących w latach ubiegłych. Zachodni wiatr powodował dość dużą boczną falę, która utrudniała rywalizację. Wyścigi odbywały się w kategorii dzieci /z podziałem na roczniki/, młodzików, juniorów młodszych oraz juniorów. Poniżej zamieszczamy wyniki naszych zawodników.

  ·         Chłopcy rocznik 2007
  Michał Zieliński 1 miejsce
  Maciej Socha 2 miejsce

  ·         Chłopcy rocznik 2008
  Szymon Zubilewicz 1 miejsce
  Jakub Stachaszewski 2 miejsce
  Piotr Gontarz 4 miejsce

  ·         Chłopcy rocznik 2009
  Dominik Augustynek 1 miejsce
  Ksawery Kowalski 3 miejsce

  ·         Dziewczynki rocznik 2007/2008
  Amelia Odój 2 miejsce
  Kaja Tamulewicz 4 miejsce

  ·         Dziewczynki rocznik 2009Iga Krzyżak 1 miejsce
  Natalia Mołdoch 3 miejsce

  ·         Młodzicy K-1 200 m
  Dawid Gieroba 1 miejsce

  ·         Młodzicy K-2 200 m
  Kacper Szulc-Maksymilian Magaoch 2 miejsce

  ·         Młodzicy K-1 2000 m
  Dawid Gieroba 1 miejsce

  ·         Młodzicy K-2 2000 m
  Dawid Gieroba-Kacper Szulc 2 miejsce

  ·         Juniorzy młodsi K-1 200 m
  Ernest Paluch 4 miejsce ( absolwent naszej szkoły)

  ·         Juniorzy młodsi K-2 200 m
  Ernest Paluch-Hubert Stareńczak /RKK Rzeszów/ 3 miejsce

  ·         Juniorki K-1 200 m
  Dorota Moskowicz 1 miejsce ( absolwentka naszej szkoły)

  ·         Juniorki K-1 500 m
  Dorota Moskowicz 1 miejsce

  W zawodach brali udział zawodnicy: Energetyka Gryfino, MUKS Tomaszów Mazowiecki, RKK Rzeszów, KK Jezioro Tarnobrzeg, LTK Fala. W punktacji zespołowej klub nasz zajął drugie miejsce, na trzecim miejscu uplasowali się zawodnicy Energetyka Gryfino. Punktację drużynową wygrali gospodarze KK Jezioro Tarnobrzeg.

   

 • Wybory Samorządu 2019/2020

         30 września 2019r. w Szkole Podstawowej nr 39 im. Szarych Szeregów odbyły się wybory podczas, których uczniowie wybierali Zarząd Samorządu Uczniowskiego, Opiekuna Samorządu Uczniowskiego oraz Rzecznika Praw Ucznia.  Wybory poprzedzone były Kampania Wyborczą, która trwała od 19 do 25 września.

  Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie klas 2 – 8 , a nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała czteroosobowa komisja wyborcza.

  WYNIKI WYBORÓW DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

  Do Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 39 im. Szarych Szeregów w Lublinie wybrani zostali:

  1.  Przewodnicząca – Sada Habieb – uczennica klasy 6a

   2. Zastępca przewodniczącej – Mateusz Mańko – uczeń klasy 8a

  3. Sekretarz – Emilia Grygiel – uczennica klasy 8a

  4.Członek – Katarzyna Charczuk – uczennica klasy 6a

  5. Członek – Tomasz Pastuszak – uczeń klasy 7a

   

  OPIEKUNEM SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ZOSTAŁ:

  PAN  PIOTR BATASZOW

  RZECZNIKIEM PRAW UCZNIA ZOSTAŁA:

  PANI MONIKA POLISIAKIEWICZ

   

   WSZYSTKIM ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY!!!

   

 • Sukcesy kajakarzy w Czechowicach

  15 października, po długiej podróży dotarliśmy  do Czechowic-Dziedzic aby wziąć udział w regatach kajakowych „Czechowice-Cup”. Jako pierwsi do boju ruszyli zawodnicy z roczników 2007 rywalizujący w konkurencji K-1 200 m dzieci chłopców. W tym wyścigu z naszego klubu wystartowali: Michał Zieliński oraz Maciej Socha. Michał ukończył wyścig na drugim miejscu zdobywając srebrny medal, Maciek uplasował się tuż za podium na czwartym miejscu. W drugim wyścigu kategorii K-1 200 m dzieci dziewcząt z rocznika 2007 wystartowała Kaja Tamulewicz, zajmując czwarte miejsce. Następnie startowali młodzicy rocznik 2005 oraz 2006 w konkurencji K-1 200 m. reprezentujący nasz klub w roczniku 2005 Heorhii Kopyl wywalczył po zaciętej rywalizacji brązowy medal. W roczniku 2006 Dawid Gieroba po zaciętej rywalizacji wywalczył drugą pozycje, zdobywając srebrny medal. Ponadto w osadzie K-2 młodzików brązowy medal zdobyli Dawid Gieroba oraz Heorhii Kopyl. W konkurencji K-2 dzieci chłopców na dystansie 200 m nasza dwójka w składzie Michał Zieliński – Maciej Socha zdobyła srebrny medal. Maciej Socha do swojego dorobku medalowego dołożył jeszcze jeden medal zdobyty w konkurencji K-2 dzieci /mix/ 200 m wspólnie z Tamulewicz. Jedyny złoty medal w Regatach „Czechowice Cup” zdobył Ernest Paluch startujący w konkurencji K-1 200 m juniorów młodszych. Dorobek medalowy naszego klubu powiększyła Dorota Moskowicz startująca w konkurencji K-1 200 m juniorek, zdobywając srebrny medal. Dorota wraz z Ernestem zdobyli jeszcze jeden medal w konkurencji K-2 /mix/ i był to medal brązowy. Srebrny medal w konkurencji MK-1 dzieci chłopców na dystansie 200 m rocznik 2008 zdobył Jakub Stachaszewski. Brązowy medal w MK-1 dzieci dziewcząt na dystansie 200 m rocznik 2008 zdobyła Amelia Odój.

   

  W regatach klub nasz poza wyżej wymienionymi medalistami reprezentowali:

  • Kacper Szulc – piąte miejsce w K-1 200 m młodzików rocznik 2006
  • Jakub Mazurek – siódme miejsce w MK-1 dzieci chłopców 200 m rocznik 2008
  • Szymon Zubilewicz – czwarte miejsce w MK-1 dzieci chłopców 200 m rocznik 2008
  • Szymon Szulc – siódme miejsce w MK-1 dzieci chłopców 200 m rocznik 2009
  • Dominik Augustynek – piąte miejsce w MK-1 dzieci chłopców 200 m rocznik 2009
  • Julia Goleniewska – czwarte miejsce w MK-1 dzieci dziewcząt 200 m rocznik 2008

   

  W czechowickich regatach brało udział dwanaście klubów. Dobre wyścigi w wykonaniu naszych reprezentantów spowodowały zajęcia przez nasz klub trzeciego miejsca w punktacji drużynowej.

  Za tydzień 21 września startujemy w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików oraz Dzieci w Augustowie.

 • UROCZYSTOŚĆ 80 – LECIA POWOŁANIA SZARYCH SZEREGÓW

  26 września 2019 r. cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 39 im. Szarych Szeregów wspólnie z zaproszonymi gośćmi świętowała Dzień Patrona, który w tym roku zbiegł się z 80. Rocznicą Powołania Szarych Szeregów. Gospodarzem uroczystości była Pani Dyrektor mgr Małgorzata Bielecka oraz Stowarzyszenie Szarych Szeregów  Oddział Lublin wraz z jego Przewodniczącym - druhem Zdzisławem Łozińskim.  

  Obchody 80-lecia powołania Szarych Szeregów rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Marcina, którą odprawił ks. dr Krzysztof Gałan Dyrektor Wydziału do Spraw Wychowania Katolickiego Kurii Lubelskiej wraz z ks. phm. Robertem Śliżem  Kapelanem Szarych Szeregów Oddział Lublin oraz ks. Kanonikiem Stanisławem Opielą Proboszczem parafii.

  Po Mszy Świętej miała miejsce część oficjalna. Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu wspaniałych gości:

  Ewa Dumkiewicz-Sprawka - Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, Marcin Krzysztofik - Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie, Waldemar Podsiadły -Pełnomocnik Wojewody Lubelskiego ds. Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów, Zdzisław Niedbała - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. Kombatantów, ks. dr Krzysztof Gałan - Dyrektor Wydziału do Spraw Wychowania Katolickiego Kurii Lubelskiej, Danuta Daniewska – Przewodnicząca Zarządu Rady Dzielnicy Zemborzyce, Teresa Grosicka - Dyrektor Zespołu Szkół Europejskich im. Szarych Szeregów w Puławach, Jacek Wójtowicz – Członek Rady Nadzorczej  SIPMA S.A., Ryszard Kister - Prezes Zarządu Lubelskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK, Longin Rozwadowski - Wiceprezes Zarządu Lubelskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK, hm. Edward Nakonieczny - Komendant Kręgu Instruktorów i Seniorów „Szaniec" im. A. Kamińskiego, hm. Grażyna Daniewska – Wiceprzewodnicząca Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów, Lech Marczak - Wiceprzewodniczący Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów, prof. Wanda Brzyska - Sekretarz Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów,  Lubomir Kalinowski   - Skarbnik Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów, Członkowie  Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów: Maria Pietraszewska, Stanisław Dąbrowski, Zdzisław Wośko, Alojzy Gzella, Irena Ciesielska – Piech, Ryszard Gołąb, Andrzej Ratuszniak, Małgorzata Wyrostek. Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 39 w Lublinie reprezentowała Sylwia Wiśniewska.

  Ważnym momentem uroczystości było odznaczenie Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów Medalem Wojewody Lubelskiego oraz Medalem Unii Lubelskiej Prezydenta Miasta Lublin.

              Ewa Dumkiewicz-Sprawka Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania i Zdzisław Niedbała Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. Kombatantów, w uznaniu za wkład i zaangażowanie na rzecz Stowarzyszenia Szarych Szeregów, odznaczyli Medalem Prezydenta Miasta Lublin następujące osoby:

  • dh Lecha Marczaka - Wiceprzewodniczącego Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów,
  • dh Edwarda Nakoniecznego - Komendanta Kręgu Instruktorów i Seniorów „Szaniec" im. A. Kamińskiego,
  • hm. Tomasza Sycha -  Komendanta Chorągwi Lubelskiej ZHP,
  • Teresę Grosicką - Dyrektor Zespołu Szkół Europejskich im. Szarych Szeregów
   w Puławach,
  • Iwonę Piech - Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów
   w Maszkach,
  • Małgorzatę Bielecką - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 39 im. Szarych Szeregów
   w Lublinie,
  • Beatę Daniewską - Członka Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów,
  • Urszulę Nowakowską - Członka Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów,
  • Tomasza Sobczaka - Członka Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

             Przedstawiciele władz miejskich, kombatanckich, harcerskich oraz społeczności szkolnej złożyli wiązanki i zapalili znicze pod pomnikiem "Szare Szeregi są wśród nas". Minutą ciszy uczczono pamięć harcerzy, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny podczas II wojny światowej.

              W pamięci uczestników uroczystości na długo pozostanie część artystyczna zatytułowana „Pięknie żyć i pięknie umierać”,  przygotowana przez uczniów naszej szkoły, a szczególnie piosenki: „Dziś idę walczyć, mamo” wykonana przez Huberta Barskiego, „Dziewczyna z granatem w ręce” zaprezentowana przez Emilię Grygiel i Kacpra Furmana, „Biały krzyż” zaśpiewana przez Sadę Habieb  i „Uwierz Polsko”, którą wykonali Milena Łacic, Aleksandra Okalisz i Michał Barański.

 • MISTRZOSTWA MIĘDZYWOJEWÓDZKIE

  W sobotę 21 września uczestniczyliśmy w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików oraz Regatach Dzieci. Zawodny odbywały się w Augustowie na rzece Netta. Podczas zawodów nasz klub reprezentowali: Heorii Kopyl,  Maciej Socha, Michał Zieliński, Kaja Tamulewicz, Amelia Odój, Iga Krzyżak, Natalia Mołdoch, Julia Goleniewska Szymon Szulc, Szymon Zublilewicz, Dominik Augustynek. W drużynie ze względów obiektywnych /choroba/ zabrakło kilku czołowych zawodników. Młodzicy rywalizowali w konkurencjach K-1 oraz K-2 na dystansie 2000 m. W jedynkach startowali: Heorhii Kopyl, Maksymilian Magoch, Maciej Socha, Michał Zieliński, Kaja Tamulewicz. W Konkurencji K-2 startowali Michał Zieliński-Maciej Soch. W jedynkach chłopców rozegrane zostały dwie eliminacje. W każdej z eliminacji startowało 20 zawodników. Do wyścigu finałowego awansowało po 8 zawodników z każdej eliminacji oraz czerech zawodników z najlepszymi czasami z obu eliminacji. Do finału z naszych zawodników awansował jedynie Heorhii Kopyl, który w wyścigu finałowym był dziesiąty. Michał z Maćkiem startujący w osadzie K-2 ostatecznie ukończyli wyścig na dziewiątym miejscu. Jedyna nasza młodziczka Kaja Tamulewicz w finale K-1 2000 m była piętnasta.

   

             Dzieci startowały na dystansie 200 m w konkurencjach K-1 oraz K-2.

  W K-1 dzieci chłopców rocznik 2009 Dominik Augustynek zdobył srebrny medal.

  W roczniku 2008 reprezentowali nas:

  • Amelia Odój, która po bardzo dobrej pierwszej części wyścigu płynąc na trzecim miejscu uległa wywrotce,
  • Szymon Zubilewicz - czwarte miejsce,
  • Szymon Szulc - szóste miejsce

   

  W K-1 rocznik 2009 dziewcząt wystąpiły:

  • Iga Krzyżak - zdobyła brązowy medal
  • Julia Goleniewska - 5 miejsce
  • Natalia Mołdoch - 7 miejsce

   

            W konkurencji K-2 dziewcząt na dystansie 200 m Julia Golniewska – Iga Krzyżak były czwarte Dominik Augustynek - Szymon Zubilewicz w K-2 na 200 m ukończyli wyścig również na  czwartym miejscu

         Za tydzień 28 września wyjeżdżamy do Tarnobrzega, uczestniczyć będziemy w Regatach o  Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 39 im. Szarych Szeregów
  Ul. Krężnicka 156
  Lublin 20-518
  poczta@sp39.lublin.eu
  NIP 946 181 32 14
  REGON 000767397
 • +48 (81) 750-09-23

Galeria zdjęć