Menu Główne

 • Sukces matematyczny uczniów

  „4! – CZWÓRKA SILNIA”

  Celem konkursu jest wzbudzenie i rozwijanie zainteresowań matematycznych, promowanie dorobku i osiągnięć uczniów.

  Konkurs miał charakter jednorazowego testu składającego się z zadań zamkniętych, który uczniowie rozwiązywali online. Uczestnicy byli oceniani indywidualnie oraz została wyłoniona szkoła, której uczniowie zdobyli najwyższą średnią punktów. Do klasyfikacji drużynowej brane były „czwórki” uczniów z każdej szkoły, które uzyskały najwyższą liczbę punktów.

  2 czerwca o godzinie 11.00 odbyły się eliminacje zdalne. Z naszej szkoły w tych eliminacjach wzięli udział: Oliwia Kowalik, Wiktoria Oryszczuk, Eryk Woźniak, Radosław Sołtys. W konkursie wzięli udział uczniowie 11 szkół z Lublina i okolic. 9 czerwca w 4 Liceum Ogólnokształcącym im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie ogłoszone zostały wyniki. Nasza szkoła w eliminacji drużynowej zajęła pierwsze miejsce.

   

  W kategorii indywidualnej:

  2 miejsce Radosław Sołtys

  3 miejsce Oliwia Kowalik

  4 miejsce Wiktoria Oryszczuk ex aequo Eryk Woźniak

   

   

  Dziękujemy za zaangażowanie i ciężką pracę! Gratulujemy!

  Paulina Adamczyk

  Aneta Ziółkowska

 • Sukces uczennicy

  Dnia 11 czerwca 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 58 w Lublinie odbyło się podsumowanie konkursów przedmiotowych. Pani Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty wręczyła nagrody i dyplomy uzdolnionym uczniom szkół podstawowych z naszego miasta - laureatom konkursów przedmiotowych.

  W naszej szkole laureatem Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego została Oliwia Kowalik, uczennica klasy 8a. Gratulujemy Oliwii zdobycia tak zaszczytnego tytułu.

 • Projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci w klasie 3 a

   

  Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł?

   

           W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 3 a realizowali kolejny projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci „Przedsiębiorczość. Jak realizować pomysł?”.

  W trakcie lekcji dzieci wspólnie planowały i realizowały wydarzenie projektowe, a także poznawały różne aspekty i etapy procesu dążenia do celu. Uczniowie wzmacniali swoją kreatywność i rozwijali samoświadomość. Ćwiczyli również  elastyczność, współpracę i empatię.  Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

 • Sukces ucznia klasy 1b

  III MIEJSCE W KONKURSIE PLASTYCZNYM UCZNIA KLASY 1B

   24 maja 2021 obchodzony jest Europejski Dzień Parków Narodowych. Z tą tematyką powiązany był konkurs plastyczny na projekt znaczka pocztowego o tematyce ekologicznej. Był to konkurs o zasięgu powiatowym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 51 w Lublinie im. Jana Pawła II pt.: "Zwierzęta i rośliny chronione w polskich parkach narodowych".Głównym celem konkursu było kształtowanie wśród dzieci świadomości ekologicznej oraz odpowiedzialności za przyszłość naszej planety. Bartłomiej Schab w oryginalny i twórczy sposób wykonał pracę konkursową, która została doceniona przez komisję. Otrzymał w nagrodę dyplom i książkę. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!

 • INTEGRACJA KLAS 1-3

  DZIEŃ DZIECKA W NASZEJ SZKOLE

   

  Dnia 31 maja z okazji Dnia Dziecka wszystkie klasy opuściły budynek szkolny. Niektórzy zdecydowali się na spacer ścieżką nad Zalewem Zemborzyckim oraz wspólne gry i zabawy na placu zabaw przy Marinie. Odbył się również piknik i ognisko. Część dzieci uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Wsi Lubelskiej. To były wspaniałe chwile wspólnie spędzone, które pozostaną w naszej pamięci. Zapraszamy do galerii naszych zdjęć.

  Link do filmu klasy 3b

  Klasa 1a

  Klasa 2b

  Klasa 1b

 • Dzień Mamy 2021

  Jest taki jeden, szczególny dzień w roku, w którym nasze Kochane Mamy mają swoje święto... Tak mówi refren jednej ze znanych piosenek, który przypomina, że 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Na co dzień zapracowanych, troskliwych i wyrozumiałych. Uczniowie naszej szkoły chcieli w ten sposób wyrazić swoja wdzięczność i docenić trud oraz starania rodzicielek. Z tej okazje przygotowali bukiety, wiersze oraz piosenki

  ​​​​​​​Życzenia - Wojciech Wiśniewski 6a

 • Uzyskaliśmy Certyfikat!

  Projekt edukacyjny Kreatywne prace plastyczne w klasie 2b

   

  Przez cały rok szkolny 2020/2021 chętni uczniowie z klasy 2b brali udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Kreatywne prace plastyczne”. Celem projektu było:

  Prowadzenie działań plastycznych wspierających rozwój ucznia oraz zaspokajanie aktywności w zakresie eksperymentowania z różnymi materiałami, narzędziami i technikami plastycznymi.

  Uczniowie realizowali cele projektu poprzez wykonywanie prac plastycznych inspirowanych blogiem „Kreatywne prace plastyczne”. Każda praca była wykonywana z wielkim zaangażowaniem i ciekawością. Na szczególne wyróżnienie zasługuje: Kaja Szpyt, Katarzyna Lizak, Małgorzata Mastalerz, Pola Skwarcz, Stella Tabor. Efekty prac prezentowane były w na stronie Facebooka organizatora projektu, a także na stronie Kreatywne Prace Plastyczne w galerii „Sztuka dziecka”.

 • JEDNA JAKÓŁKA WIOSNY NIE CZYNI !

  PROJEKT EDUKACYJNY kl.2a - ZWIERZĘ MIESIĄCA

  PTAKI  ZWIASTUJĄCE  WIOSNĘ

   

  Znane przysłowie mówi, że podobno: „Jedna jaskółka wiosny nie czyni”. Ale całe mnóstwo innych ptaków, które wróciły do nas z ciepłych krajów  to niewątpliwy jej znak . Uczniowie kl. 2a w ramach projektu  „Zwierzę miesiąca”  przygotowali wspaniałe plakaty- foldery  zawierające ciekawostki  z życia ptaków, które zwiastują w Polsce wiosnę.           
  Dzieci prezentowały swoje prace na forum klasy,  dzieląc się wiadomościami zdobytymi w trakcie  przygotowania plakatów. Jak zwykle , pojawiły się także dodatkowe pytania do ekspertów, którymi byli oczywiście prezentujący uczniowie . Świetnie sobie radzili w tej roli, wszak  włożyli dużo pracy w swoje projekty. Wkrótce  nowe wyzwanie !

  Zapraszamy do galerii zdjęć.

   

 • Sukces Kajakarzy

  Kolejny start za nami.

   

  W sobotę 15 maja nasi najmłodsi zawodnicy brali udział w 8. Memoriale Ireneusza Skowrońskiego. Regaty odbywały się na białostockich Dojlidach. W zawodach uczestniczyli zawodnicy z klubów: CRESOVIA Białystok, SPARTA Augustów, OKSW Olsztyn, BAZA Mrągowo, KOSZAŁEK OPAŁEK Węgorzewo, UKS PUMA, PKS PONCIO, UKS DOJLIDY Białystok i FALI Lublin.

  Naszą szkołę reprezentowali:

  1. Gawda Maja
  2. Karaś Anna
  3. Zielonka Amelia
  4. Zubilewicz Grzegorz
  5. Krzyżak Iga
  6. Mołdoch Natalia
  7. Wiśniewska Alicja
  8. Gabryel Wiktor
  9. Kowalski Ksawery
  10. Augustynek Dominik
  11. Odój Amelia
  12. Gieroba Oliwier
  13. Zubilewicz Szymon
  14.  Mielnik Zofia
  15. Gawda Maja
  16. Wróbel Katarzyna
  17. Rak Lidia
  18. Wieradzka Kamila
  19. Zubilewicz Aleksandra
  20. Gawda Iga
  21. Gieroba Stanisław
  22. Gieroba Franciszek
  23. Kacprzak Mateusz
  24. Trocewicz Paweł
  25. Chęć Maksymiliam
  26. Baran Milan
  27. Gawda Remigiusz
  28. Dobosz Nikodem


         Rywalizacja odbywała się zależności od kategorii wiekowej na dystansach 200 i 500 m w konkurencjach POLO, MK-1, K-1, C-1, K-2. W zawodach wzięli udział również rodzice startując ze swoimi dziećmi w kajakach turystycznych na dystansie 200m.
  Nasi zawodnicy wspierani przez rodziców, wywalczyli sześć medali:
  ZŁOTE MEDALE

  • POLO 200 m (chłopcy 2011 i młodsi) Mateusz Kacprzak
  • MK-1 200 m (dzieci rocznik 2010) Grzegorz Zublilewicz
  • K-1 500 m (dzieci rocznik 2009) Dominik Augustynek

  SREBRNE MEDALE

  • POLO 200 m (dzieci dziewczynki 2011 i młodsze) Maja Gawda

  BRĄZOWE MEDALE

  • POLO 200 m (chłopcy 2011 i młodsi) Franciszek Gieroba
  • K-2 500 m młodzików Szymon Zubilewicz-Oliwier Gieroba

  Gratulacje dla wszystkich startujących. Za tydzień starsi koledzy i koleżanki wystartują w Bydgoszczy podczas Regat Eliminacyjnych Juniorów i młodzików.

   

 • #challengeniebieskiemotyle2021

  Uczniowie z klasy 3a wzięli udział w #challengeniebieskiemotyle2021.

  CELEM akcji jest POSZERZANIE ŚWIADOMOŚCI NA TEMAT AUTYZMU I PRZEKAZANIE ISKIERKI PRZYJAŹNI OSOBOM Z AUTYZMEM I ICH RODZINOM.

  Dziękujemy za nominację klasie 1b i nominujemy do wyzwania:

  P. Urszulę Nowakowską wraz z klasą 1a ze Szkoły Podstawowej nr 39 w Lublinie.

  P. Ewę Kaczanowską wraz z klasą 2d ze Szkoły Podstwowej nr 3 w Lublinie

  Zapraszamy wyżej wymienionych do uczestnictwa w wyzwaniu zainicjowanym przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu.

  W poniedziałek, 10 maja dzieci z klasy 2b wzięły udział w #challengeniebieskiemotyle2021.

  CELEM akcji jest POSZERZANIE ŚWIADOMOŚCI NA TEMAT AUTYZMU I PRZEKAZANIE ISKIERKI PRZYJAŹNI OSOBOM Z AUTYZMEM I ICH RODZINOM.

  Dziękujemy za nominację klasie 1b i nominujemy do wyzwania:

  1. P. Jolantę Pyszniak wraz z klasą 1b ze Szkoły Podstawowej nr 58 w Lublinie.

  2. Klasę 1a ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Białymstoku.

  3. Przedszkole nr 16 w Lublinie na czele z wychowawczynią p. Alicją Brzezińską.

  Zapraszamy wyżej wymienionych do uczestnictwa w wyzwaniu zainicjowanym przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu.

  W czwartek, 6 maja dzieci z klasy 3b wzięły udział w #challengeniebieskiemotyle2021.

  CELEM akcji jest POSZERZANIE ŚWIADOMOŚCI NA TEMAT AUTYZMU I PRZEKAZANIE ISKIERKI PRZYJAŹNI OSOBOM Z AUTYZMEM I ICH RODZINOM.

  Dziękujemy za nominację klasie 1b i nominujemy do wyzwania:

  1. Klasę 3a na czele z wychowawczynią p. Małgorzatą Kosacką-Ozygalą,

  2. Klasę 2d ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tychach,

  3. P. Agnieszkę Kacprzak wraz z klasą ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lublinie.

  Zapraszamy wyżej wymienionych do uczestnictwa w wyzwaniu zainicjowanym przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu.

  W środę, 5 maja dzieci z klasy 1b wzięły udział w #challengeniebieskiemotyle2021.

  CELEM akcji jest POSZERZANIE ŚWIADOMOŚCI NA TEMAT AUTYZMU I PRZEKAZANIE ISKIERKI PRZYJAŹNI OSOBOM Z AUTYZMEM I ICH RODZINOM.

  Dziękujemy za nominację oddziałowi przedszkolnemu ze Szkoły Podstawowej nr 43 w Lublinie i nominujemy do wyzwania:

  1. Klasę 2b na czele z wychowawczynią p. Natalia Laskowską i Renatą Mydlak

  2. Klasę 3b na czele z wychowawczynią p. Grażyna Pilipczuk

  3. P. Anne Lachowska wraz z klasą ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Lublinie

  Zapraszamy wyżej wymienionych do uczestnictwa w wyzwaniu zainicjowanym przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu. CELEM akcji jest POSZERZANIE ŚWIADOMOŚCI NA TEMAT AUTYZMU I PRZEKAZANIE ISKIERKI PRZYJAŹNI OSOBOM Z AUTYZMEM I ICH RODZINOM.

  Jak przekazać taką niebieską iskierkę przyjaźni? To bardzo proste.

  Wystarczy:

  Ubrać się na niebiesko (nie dotyczy służb mundurowych).

  Wykonać pracę plastyczną np. odbić niebieskie ręce w kształcie motyla lub serca albo wykonać dowolną aktywność wg. własnej inwencji twórczej np. „taniec motyla”.

  Zrobić zdjęcie lub nagrać film z tworzenia pracy i wstawić na swój profil na Facebook oraz przesłać na adres: motyle2021@soswjaroslaw.onmicrosoft.com

  Ważne, aby na zdjęciu lub filmie ujęte były pozdrowienia: JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI! (nagrane lub napisane).

  Nominować kolejne trzy osoby (może to być również grupa klasowa, oddział przedszkolny lub instytucja) i powiadomić je o tym.

  Każda osoba włączająca się do akcji #challengeniebieskiemotyle2021 do publikowanego zdjęcia lub filmu dołącza skopiowany tekst, podając nominowane przez siebie osoby.

  Na wykonanie zadania każdy Nominowany otrzymuje 48 godzin. Trzymamy kciuki za nominowane osoby i życzymy powodzenia!

 • Sukces ucznia!

  BRAWA DLA BARTOSZA KOWALIKA Z KLASY 1a

  Mamy laureata w wojewódzkim konkursie plastycznym „ALFABET SENSORYCZNY, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie wybranej litery alfabetu w formie pracy plastycznej tak, aby działała na zmysły. Każda placówka mogła zgłosić do konkursu maksymalnie 5 prac. W naszej szkole zaproszenie do konkursu przyjęła klasa 1a.

  Praca Bartosza była jedną ze 143 spełniających wymagania określone w regulaminie.

  Ze względu na obecną sytuację epidemiczną nie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu, a dyplom i nagrodę w imieniu organizatora konkursu wręczyła Bartoszowi wychowawczyni. Najmilsze jednak były gratulacje od koleżanek i kolegów z klasy.

 • Konkurs

  MIĘDZYNARODOWA GALA FINALISTÓW

  KONKURSU ORGANIZOWANEGO Z OKAZJI DNIA EUROPY

   

  Monika Majcherska, uczennica klasy Va, zakwalifikowała się do grona 27 finalistów w międzynarodowym konkursie(“EUROPE DAY CONTEST”), który został zorganizowany z okazji Dnia Europy. Organizatorem tej wspaniałej inicjatywy było Liceum Ekonomiczne w Pozega(Chorwacja). Wielkie gratulacje dla Moniki!

  Finaliści konkursu, razem ze swoimi nauczycielami zostali zaproszeni na międzynarodową galę ogłoszenia zwycięzców. Wydarzenie to odbyło się online, na platformie zoom. Uczestniczyło w nim 56 osób, z 14 krajów z całego świata, nie tylko z Unii Europejskiej, ale również z państw sympatyzujących z Europą. Wpłynęło ponad 130 prac konkursowych, wszystkie z nich były na bardzo wysokim poziomie. Jury miało ogromny problem z wybraniem sześciu najlepszych prac (w dwóch kategoriach wiekowych). Atmosfera na gali była bardzo serdeczna, uczestnicy byli zachwyceni organizacją tego wydarzenia, gratulowali zwycięzcom, podkreślając, że wszyscy uczniowie zasługują na wielkie uznanie. Z racji niesamowitego entuzjazmu, który towarzyszył temu spotkaniu, organizatorzy obiecali, że za rok odbędzie się kolejna edycja konkursu “EUROPE DAY CONTEST”, i już teraz zaprosili nas do wzięcia w nim udziału. Nie możemy się doczekać!

 • Sukces kajakarzy

  DŁUGODYSTANSOWE MISTRZOSTWA ŚLĄSKA

   

  Kolejny start za nami. W sobotę ósmego maja braliśmy udział w Długodystansowych Mistrzostwach Śląska. Zawody odbywały się w Czechowicach Dziedzicach na zbiorniku zwanym „kopalniok”. Organizatorem regat był MKS Czechowice oraz Śląski Związek Kajakowy. W rywalizacji brało udział 150 zawodników z 11 klubów. Nasz klub reprezentowali: Natalia Mołdoch, Amelia Odój, Kaja Tamulewicz, Dominik Augustynek, Oliwier Gieroba, Szymon Zubilewicz, Michał Zieliński, Ernest Paluch.

  Zawodnicy startowali na dystansach 1250 m dzieci, 2500 młodzicy, 5000 m juniorzy.

  W zaciętej rywalizacji zdobyliśmy 5 medali:

   

  Złote medale:

  • Dominik Augustynek – K-1 dzieci (2009)
  • Szymon Zubilewicz – K-1 młodzików (2008)

  Srebrne medale:

  • Amelia Odój – K-1 młodziczek (2008)
  • Kaja Tamulewicz – K-1 młodziczek (2007)

  Brązowy medal:

  • Michał Zieliński – K-1 młodzików (2007)

  Zawody były kolejnym sprawdzianem przygotowania specjalnego naszych zawodników do głównych startów sezonu. Wszyscy zawodnicy potwierdzili dobre przygotowanie do sezonu. Przed częścią zawodników kolejny start kontrolny w Białymstoku /15.05/ w Białymstoku wystartują również najmłodsi zawodnicy, będzie to ich pierwszy start w sezonie.

 • Akademia   Bezpiecznego   Puchatka

  Zakończyła się XII edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka. Nasi pierwszoklasiści otrzymali dyplomy, a nasza szkoła certyfikat jego ukończenia. Brawo pierwszaki!

   

  „Akademia   Bezpiecznego   Puchatka” to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest edukacja uczniów klas pierwszych w zakresie bezpieczeństwa. Program zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadamia dzieciom i ich rodzicom skutki niebezpiecznych zachowań w domu, szkole, na drodze i w Internecie. Uczy również odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych. Dzieci z klas 1a i 1b uczestniczyły w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych w oparciu o starannie opracowane pod względem merytorycznym  i metodycznym materiały edukacyjne. Kubuś Puchatek „uczył” dzieci jak zgodnie z prawem poruszać się po drodze, jak przechodzić przez jezdnię, jeździć na rowerze, jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie ferii zimowych  i wakacji. Ponadto  Dzieci przypomniały sobie o konieczności noszenia odblasków. Program poruszył także zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy, rozsądnego korzystania z Internetu oraz nie zapraszania nieznajomych do domu, podczas nieobecności rodziców. Kształtował również  u dzieci postawy odpowiedniego zachowania się  w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych oraz uczył właściwej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia codziennego. Uczestnictwo w nim wymagało od uczniów aktywności, zaangażowania i wykorzystywania zdobytej wiedzy  w praktyce. Po przeprowadzeniu wszystkich elementów programu, zdobytą przez dzieci wiedzę zweryfikował Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Nasze pierwszaki poradziły sobie z nim doskonale,  za co otrzymały dyplomy, a Szkoła Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”. Mamy nadzieję, że realizacja zadań wynikających z programu, pozytywnie wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa uczniów w naszej szkole

 • Konkurs z j. angielskiego

  „EUROPE DAY COMPETITION”

  Pięcioro uczniów z klasy Va wzięło udział w międzynarodowym konkursie „Europe Day competition”, który został zorganizowany przez nauczycieli Liceum Ekonomicznego w Pozega, w Chorwacji.

  Zadanie konkursowe polegało na złożeniu życzeń Unii Europejskiej z okazji jej święta, które obchodzimy 9 maja. Tego dnia świętujemy pokój i jedność w Europie, wspominając rocznicę podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej oraz gospodarczej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch kolejnej wojny.

  Uczniowie przygotowali prace plastyczne, plakaty oraz kartki, w których życzyli wszystkim Europejczykom pokoju, jedności, solidarności oraz życia w dobrobycie. Zamieszczamy efekty pracy uczniów klasy 5a.

 • Sukces Kajakarzy

  OBIECUJĄCY POCZĄTEK SEZONU

   

  Udziałem w Otwartych Mistrzostwach Bydgoszczy rozpoczęliśmy sezon startowy. Regaty odbyły się 01.05.2021 na torze regatowym BRDYUJŚCIE. W zawodach startowało około 400 zawodników reprezentujących 22 krajowe kluby sportowe. Nasza klub reprezentowali:
  Amelia Odój, Kaja Tamulewicz, Szymon Zubilewicz, Michał Zieliński, Ernest Paluch, Maksymilian Magoch.

   

  Z szóstki naszych reprezentantów, pięcioro wywalczyło udział w finałach zdobywając czołowe miejsca. Zdobyliśmy trzy medale, dwa srebrne oraz jeden brązowy.

  • Amelia Odój K-1 2000 m młodziczek rocznik 2008 – srebrny medal
  • Kaja Tamulewicz K-1 2000 m młodziczek rocznik 2007 – czwarte miejsce
  • Szymon Zubilewicz K-1 2000 m młodzików rocznik 2008 – srebrny medal
  • Michał Zieliński K-1 2000 m młodzików rocznik 2007 – szóste miejsce
  • Ernest Paluch K-1 500 m juniorów – brązowy medal

  Za tydzień 08.05. 2021 nasi zawodnicy walczyć będą podczas Długodystansowych Mistrzostw Śląska w Czechowicach Dziedzicach.

   

 • Patriotyzm

  Konstytucja 3 Maja w klasie 1b

  "Dniu Trzeci Maja, dniu nam święty,

  hołd ci należy nieść,

  choć dziś narodu cel wytknięty,

  pamięci twojej cześć!

  W sercach ci trzeba wznieść ołtarze,

  Za jasny wspomnień kwiat,

  który rokrocznie niesiesz w darze

  z minionych dawnych lat…

  Święto przeszłości – świętem dla nas,

  bo nas nie spodli wróg.

  Czcić je będziemy po wieczny czas,

  Tak nam dopomóż Bóg!”

  Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to ważna data dla każdego Polaka-tego małego i tego dużego. Z tej okazji dzieci z klasy 1b przygotowały krótki występ, w którym wyjaśniają czym jest Konstytucja oraz jakie ważne prawa reguluje.

 • Konstytucja 3 Maja

  Uznawana za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję.

  Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

  Oryginał rękopiśmienny Konstytucji 3 maja początkowo był przechowywany w Wilanowie w zbiorach Archiwum Publicznego Potockich zgromadzonych przez Stanisława Kostkę Potockiego, uczestnika obrad Sejmu Czteroletniego. W latach 70. XIX wieku na mocy umów rodzinnych archiwum zostało przekazane do podkrakowskich Krzeszowic, a po 1945 roku powróciło do Warszawy i znalazło się w Archiwum Głównym Akt Dawnych.

  W roku 2021 przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją i rozwiązania na jej podstawie testu.

  Prezentacja

  Prezentacja PDF

 • Patriotyzm

  Święto flagi obchodzone w naszych domach

 • Projekt ogólnopolski

  “A postcard from a pen pal”

  Uczniowie klas czwartych wzięli udział w kolejnym etapie ogólnopolskiego projektu „A postcard from a pen pal”, którego celem jest doskonalenie umiejętności pisania krótkich tekstów (kartek pocztowych) w języku angielskim. Uczniowie z klasy 4a oraz 4b systematycznie korespondują z dziećmi ze szkoły podstawowej, która znajduje się w Małusach Wielkich.

  Tym razem, dzieci miały za zadanie opisać szczegółowo jak wygląda ich typowy dzień. Była to świetna okazja aby utrwalić słownictwo i wyrażenia nazywające czynności życia codziennego oraz doskonalić umiejętność stosowania czasu Present Simple w praktyce. Większość kartek została stworzona przy użyciu narzędzia internetowego- Canva.

  Aktualnie, uczniowie czekają z niecierpliwością na pocztówki od swoich kolegów ze szkoły partnerskiej w Małusach Wielkich. Zamieszczamy efekty pracy naszych zdolnych uczniów.

  Prace uczniów:

  Praca 1 

  Praca 2 

  Praca 3

  Praca 4

  Praca 5 

  Praca 6 

  Praca 7 

  Praca 8

  Praca 9 

  Praca 10

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 39 im. Szarych Szeregów
  Ul. Krężnicka 156
  Lublin 20-518
  poczta@sp39.lublin.eu
  REGON 000767397
  ePUAP - /SP39LUB/SkrytkaESP
 • +48 (81) 750-09-23

Galeria zdjęć