Menu Główne

TEMAT TYGODNIA

 

Zimowe dyscypliny sportowe

Zima to wyjątkowy czas, w którym aktywność fizyczna przybiera ciekawe formy. Zaśnieżone górki, pagórki, stoki czy lodowiska to okazja do zaangażowania się w sport zimowy. Również dzieci w naszej świetlicy lepiej zapoznały się z tematyką zimowych dyscyplin sportowych. Uczniowie obejrzeli z zaciekawieniem prezentację dotyczącą zimowych dyscyplin sportowych oraz podzielili się swoją opinią, który ze sportów podoba im się najbardziej.

Ze sportem nieodłącznie wiąże się temat bezpieczeństwa. Uczniowie podczas pracy w grupach przygotowali kodeks zasad bezpieczeństwa w czasie zabaw na śniegu i lodzie. Poprzez takie zadanie rozwijana była u uczniów odpowiedzialność za zdrowie własne i innych.

Podczas zajęć świetlicowych uczniowie wykonali również prace plastyczne techniką dowolną ukazujące ich ulubioną dyscyplinę sportową. Natomiast na sali gimnastycznej dzieci rozgrywały zawody; wyścigi rzędów oraz grały w różne gry sportowe. Gdy pogoda dopisywała relaksowaliśmy się na świeżym powietrzu.

GALERIA

 


Zima lubi dzieci!

Każda pora roku niesie ze sobą nowe, wyjątkowe doświadczenia. Wiosną podziwiamy piękne kwiaty, latem cieszymy się gorącym słońcem, jesienią możemy skakać w sterty liści. A co z zimą? Czy w zimie nie można się świetnie bawić? Wręcz przeciwnie. Zima to zabawy na śniegu, jazda na sankach, nartach innych sprzętach, ale również długie zimowe opowieści.

W naszej świetlicy również okres zimowy jest czasem spędzonym bardzo aktywnie. Nie zasypiamy w sen zimowy ale działamy z radością i zapałem. Uczniowie podczas zajęć świetlicowych stworzyli przepiękne prace plastyczne o tematyce zimowej z wykorzystaniem różnych technik. Ciekawym sposobem wykonania było użycie pasty do zębów do stworzenia zimowego krajobrazu. Całą salę wypełnił miętowy zapach, ale było warto gdyż prace wyglądały wspaniale. Uczniowie wykonali również zimowe drzewa przy użyciu wyciętych ażurowych serwetek z białego papieru. Drzewa prezentowały się wyjątkowo. Żeby lepiej poznać tę mroźną porę roku wraz z uczniami prowadzone były rozmowy na temat urokliwych zjawisk zimowego krajobrazu (szron, szadź, mróz) na podstawie ilustracji i własnych obserwacji. Korzystaliśmy z zimowej aury podczas spacerów i wyjść wokół terenu szkoły. Podziwialiśmy piękny  zimowy krajobraz. Natomiast w przypadku niekorzystnej pogody urządzaliśmy gry i zawody na sali gimnastycznej.

Przekonaliśmy się, że zima naprawdę lubi dzieci, ale również że dzieci lubią zimę i to bardzo.

    
    

 


W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA

http://www.sp.dziwnow.pl/wp-content/uploads/2017/12/rys.jpg

Każdego roku  wszyscy oczekujemy na Święta Bożego Narodzenia. To szczególny czas dla każdego z nas.  Pojawiają się pierwsze pomysły na prezenty pod choinkę, a w myślach przypominamy sobie aromaty pysznych dań. Najważniejsze jednak, aby pamiętać, że święta to nie tylko prezenty i upominki, ale przede wszystkim spotkania z rodziną, składanie życzeń, a także kultywowanie polskich tradycji. Są to bowiem święta bogate w różnorodne tradycje, takie jak: oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę w wigilię, uroczysta wieczerza wigilijna, puste miejsce przy stole, ubieranie choinki, kolędowanie i wiele innych.

            Uczniowie w szkolnej świetlicy wymieniali się informacjami na temat zwyczajów i tradycji obchodzonych świąt bożonarodzeniowych w ich domach. Wykonywali ozdoby bożonarodzeniowe np. choinki, papierowe gwiazdy, łańcuchy, ozdoby choinkowe.  Większość świątecznych  ozdób  posłużyła do udekorowania pomieszczeń świetlicy. Uczniowie pomyśleli także o własnoręcznie wykonanych świątecznych kartkach dla nauczycieli i pracowników szkoły.

            Wszystkim uczniom, ich rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Do siego roku!

    


GRUDNIOWE TRADYCJE: MIKOŁAJKI

Pierwszy tydzień grudnia w świetlicy związany był z radosnym czasem świąt. Dzieci poznały historię Świętego Mikołaja, szukały różnic między dawnym Mikołajem – biskupem, a tym współczesnym. Z chęcią rozmawiały o własnych marzeniach i sposobach na ich realizację. Dowiedziały się, że marzenia mogą być nie tylko materialne. W tym tygodniu prace plastyczne dotyczyły Mikołajek.  Dzieci malowały, wyklejały postać Mikołaja, uczyły się pięknie pakować prezenty. Dnia 6 grudnia każdy kto mógł, ubrał się na czerwono, założył mikołajową czapkę lub rogi renifera. W taki właśnie sposób cała szkoła świętowała imieniny Świętego Mikołaja.

      


ANDRZEJKI

Dawniej Andrzejki miały nieco inny charakter, więcej było w nich magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Obecnie stały się okazją do wspólnej zabawy, dostarczając wielu przeżyć i emocji. W naszej świetlicy długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa dla uczniów klas 1-3 odbyła się dnia 29 listopada. Już od poniedziałku przygotowywaliśmy się do tego dnia ,  pełnego magii, tańca i śpiewu. Wykonywaliśmy elementy dekoracji andrzejkowej, przygotowywaliśmy wróżby i zabawy andrzejkowe. Poznaliśmy również przysłowia dotyczące andrzejek. 

  W trakcie zabawy uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Piękne wróżki i niesamowici czarodzieje z klasy 3a  przepowiadali przyszłość. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi śledząc, czy jego ( jej) jako pierwszy przekroczy próg. Było także  lanie wosku, wróżenie przy pomocy najróżniejszych magicznych przedmiotów. Nie zabrakło też słodkich babeczek z wróżbą na przyszłość. Wróżby i konkursy przeplatane były wspólnymi tańcami przy znanych i lubianych przebojach. Drugą część zabawy wypełniło wspólne śpiewanie karaoke przez uczniów i nauczycieli.

 


WSPÓLNE CZYTANIE Z GANGIEM SŁODZIAKÓW

Czytanie ma wiele zalet: rozwija wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Głośne czytanie trenuje mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę.  Dlatego wspólnie z dziećmi przystąpiliśmy do akcji „ Wspólne czytanie z Gangiem Słodziaków”. 

Wspólne czytanie, rozwiązywanie zagadek, krzyżówek, łamigłówek, wykreślanki i kolorowanki były  zachętą do poznawania przygód bohaterów Gangu. Ponadto uczniowie czytając w domu przez 21 dni min. 10 minut dziennie otrzymywali naklejki z podobiznami Słodziaków. W ramach akcji zorganizowaliśmy też konkurs dotyczący Gangu Słodziaków. Uczniowie klas pierwszych rysowali historie mieszkańców Leśnej Polany, uczniowie drugich klas  tworzyli komiksy a trzecioklasiści pisali krótkie opowiadania o leśnym Gangu.

Dnia 22 listopada odbyło się w świetlicy szkolnej podsumowanie akcji „Wspólne czytanie ze Słodziakami”  -  wspólne głośne czytanie przygód przez klasę trzecią oraz scenki o wybranych przygodach bohaterów. Rozstrzygnięty został też konkurs, a laureaci dostali dyplomy i słodkie nagrody.

Pluszowe przytulanki wykorzystujemy do scenek w które nasi uczniowie lubią się bawić.

       


ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Początek listopada upłynął nam w barwach biało-czerwonych. 11 listopada to dla nas, Polaków jeden z najważniejszych dni w kalendarzu. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej przez cały tydzień przygotowywali się do uczczenia Święta Niepodległości. Podczas zajęć tematycznych dzieci poznawały historię Polski. Zajęcia były wzbogacone prezentacją multimedialną "Polskie Symbole Narodowe” Andrzeja Czerniaka, czyli krótką lekcją historii opowiadającą o symbolach narodowych i tworzeniu naszego państwa po 123 latach niewoli. Uczniowie podczas pogadanek dowiedzieli się, że Święto Odzyskania Niepodległości to najważniejsze Polskie Święto Narodowe. 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, symbol walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Z tej okazji nasi uczniowie przygotowali gazetkę tematyczną oraz wykonali symbole narodowe.

 


DARY JESIENI

Październik jest miesiącem, w którym piękne barwy jesienne powoli pokrywają otaczający nas świat. Dary jesieni takie jak kasztany, jarzębina, różnokolorowe liście, żołędzie, ich ciepłe barwy oraz zmiany zachodzące w przyrodzie stanowią inspirację do ciekawych prac plastycznych. Wykorzystując wiele technik, uczniowie wykonali, m.in. sowy, grzyby, dynie, jesienne bukiety, kosze pełne warzyw i owoców, które można podziwiać na naszych świetlicowych gazetkach.

 Ponadto dzieci mogły wykazać się swoją pomysłowością i kreatywnością , biorąc udział w zabawach dramowych  inspirowanych wierszami i piosenkami o tematyce jesiennej. Uczniowie mieli także okazję sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą jesieni, rozwiązując zagadki, krzyżówki , rebusy.

   

  


JESIENNA PROMOCJA ZDROWIA


W tym tygodniu zdrowie i aktywność fizyczna były tematem przewodnim zajęć świetlicowych. Nauczyciele świetlicy zachęcali uczniów do dbania o własne zdrowie szczególnie w zakresie higieny osobistej,  prawidłowego odżywiania się i  aktywności fizycznej. Uczniowie aktywnie uczestnicząc w zajęciach pogłębiali swoją wiedzę o zasadach racjonalnego odżywiania się, poznali  i uzupełniali  piramidę żywieniową i piramidę aktywności fizycznej. Ponadto układając jadłospisy poznawali wartości odżywcze poszczególnych posiłków.

 

 Uczniowie klasy 2b wspólnie z panią Barbarą Marzec przygotowali pyszną sałatkę owocową, zachęcając w ten sposób innych do spożywania zdrowych posiłków.

 

        

  

Dużo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu, uczestnicząc w zabawach i grach ruchowych, które dawały nam dużo frajdy i radości.

Mamy nadzieję, że przekonaliście się jak ważne jest dbanie o własne zdrowie oraz co grozi, jeśli się nie przestrzegamy podstawowych norm żywieniowych.


JESIENNI ARTYŚCI

W minionym tygodniu kolory jesieni zawitały do naszej świetlicy.Ta pora roku zainspirowała

uczniów do aktywności plastycznej. Podczas zajęć powstały jesienne origami: kolorowe liście,

drzewa, wiewiórki, jeże,  ... Dzięki nim świetlica stała się jeszcze bardziej kolorowa.

   

      

 


JESTEM BEZPIECZNY

 

W tym tygodniu zajęcia w świetlicy poświęcone były nauce bezpiecznych zachowań w domu, szkole i na ulicy. Wspólnie opracowaliśmy „KODEKS BEZPIECZNEGO UCZNIA”.


NASZA ŚWIETLICA

Za nami już kilka dni nauki. Uczniowie z klas starszych chętnie wrócili z wakacji, stęsknieni za kolegami i koleżankami z klasy. Dla klas pierwszych było to nowe doświadczenie, nowe wyzwanie. W pierwszym tygodniu nasze pierwszaczki poznawały się wzajemnie, ale też i zapoznawały się z budynkiem szkoły. Poznali także i naszą świetlicę.  Omawialiśmy ważne sprawy, czyli zasady zachowania w naszej świetlicy - ABC ŚWIETLICZAKA. 

Ponadto każda klasa wybrała sobie nazwę grupy świetlicowej.

Klasa 1a -  Przyrodnicy

Klasa 1b – Witaminki

Klasa 2a – Mądre sowy

Klasa 2b – Odkrywcy

Klasa 3a – Artyści

 Było mnóstwo zabaw ruchowych, budowli z klocków piankowych czy zabaw w tor przeszkód.  Dużo czasu spędziliśmy także, jak tylko pogoda dopisała, na zabawach na świeżym powietrzu.

  

 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 39 im. Szarych Szeregów
  Ul. Krężnicka 156
  Lublin 20-518
  poczta@sp39.lublin.eu
  REGON 000767397
  ePUAP - /SP39LUB/SkrytkaESP
 • +48 (81) 750-09-23

Galeria zdjęć