27 IX 2013

Dnia 27 września 2013 roku w Zespole Szkół nr 8 odbyła się uroczystość związana
z 5. rocznicą nadania imienia Szkole Podstawowej nr 39 i Gimnazjum nr 25 oraz 74. rocznicą powstania Szarych Szeregów .
W  pierwszej części uroczystości wysłuchano audycji  słowno - muzycznej przygotowanej przez uczniów z koła bibliotecznego „Wokół Patronów”. Poprzez poezję i pieśni, które zawsze towarzyszyły harcerzom,  oddano hołd tym, którzy walczyli w Szarych Szeregach i złożyli swoje młode życie
na ołtarzu Ojczyzny.
Do zebranych popłynęły słowa: „Trudno by było znaleźć miejsca bitewne kampanii  wrześniowej, gdzie zabrakłoby harcerzy. Harcerki prowadziły szpitale, harcerze byli łącznikami, zwiadowcami, walczyli w jednym szeregu z żołnierzami. Ci wszyscy harcerze, którzy oddawali życie za Polskę podczas II wojny światowej należeli do Szarych Szeregów”.

Z wyraźnym wzruszeniem wysłuchano słów:

Żałobne chylimy sztandary
Zielenią zdobimy Wasz grób.
Druhowie , co w  Szarych Szeregach
Czuwacie wśród dróg.

Na baczność przed tymi stajemy
Co w gruzach znaleźli swój grób.
Jak Polska szeroka i długa
Poległym składamy dziś hołd,
Co w wichrach dziejowych i burzach
Fundamenty nam kładli pod dom.
Wiatr szumi w gałęziach jesienny
Nad Wisłą , nad Odrą , od Tatr.
Na baczność przed Wami stajemy

Cześć braciom poległym za Kraj!

W drugiej części uroczystości w skupieniu i zadumie zgromadzono się wokół pomnika  „Szare Szeregi są wśród nas".
Pani dyrektor Grażyna Daniewska skierowała słowa do zgromadzonych: „Zebraliśmy się razem,
aby uczcić pamięć o harcerzach, którzy odeszli, zostawiając po sobie świadectwo wielkiego patriotyzmu, heroicznej walki i umiłowania Ojczyzny”.

Podczas  apelu pamięci  wyczytano nazwiska i pseudonimy harcerzy Szarych Szeregów upamiętnionych na kamieniach, przy których uczniowie zapalili światełko pamięci  i złożyli kwiaty.    W tym uroczystym dniu nie mogło zabraknąć wizyty w Izbie Pamięci, której kultywowanie wpisane jest do tradycji szkoły. Uczniowie wraz z wychowawcami obejrzeli liczne pamiątki i dokumenty z lat wojennych, zebrane przy znacznym udziale członków Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Zgromadzeni mogli osobiście poczuć i przeżyć tragizm tamtych chwil, kiedy żyli patroni naszej szkoły.
Uczucia patriotyczne, pamięć, szacunek do historii i jej śladów przyświecały dzisiejszemu świętu.

BOHATEROM PAMIĘĆ I CZEŚĆ!