Menu Główne

TEMATY TYGODNIA


ŚWIĘTO KOBIET

Dziś wielki dzień Twojego święta
i ja o Tobie pamiętam
więc z okazji Dnia Kobiet
składami Ci moc życzeń:
uśmiechu, zdrowia, radości,
mnóstwa prezentów i gości,
przyjaźni wielkich i małych,
wielu przygód niebywałych
i uśmiechu wesołego
i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!

 


ZIMOWE DYSCYPLINY SPORTOWE


W tym tygodniu dzieci w naszej świetlicy zapoznały się z tematyką zimowych dyscyplin sportowych. Uczniowie oglądali prezentację pt. „Zimowe dyscypliny sportowe”, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat olimpijskich dyscyplin sportowych. Ponadto opowiadały o swoich ulubionych zabawach zimowych, brały udział w konkursach, rozwiązywały zagadki, rebusy o tematyce związanej ze sportami zimowymi. 

 


BEZPIECZNIE W INTERNECIE

Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Z tej okazji w świetlicy szkolnej organizowane były zajęcia poświęcone Internetowi i zachowaniu jego użytkowników w sieci. Ich celem było budzenie świadomości, iż każdy internauta może przyczynić się do tego, by Internet był miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Zajęcia zostały przeprowadzone w oparciu o filmiki „Owce w sieci” oraz materiały edukacyjne „Poznaj Bezpieczny Internet – Sieciaki.pl”. Podczas zajęć dzieci poznały problematykę internetowych zagrożeń: szkodliwych treści, niebezpiecznych kontaktów oraz zagadnienia związane z ochroną danych osobowych i wizerunku, a także zasady kulturalnego zachowania w Internecie. Uczniowie wykonali również plakaty dotyczące zagrożeń, które czyhają na nie w Sieci.

       


BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE


Rozpoczęły się  ferie zimowe, które są czasem wymarzonego przez wszystkie dzieci  odpoczynku oraz zabaw na świeżym powietrzu. Aby mogły one przebiegać szczęśliwie należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dzieci uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych mających na celu zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego zachowania podczas zabaw zimowych. Wszystkie te zajęcia miały na celu wyrobienie u dzieci odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych osób oraz propagowanie zdrowego i aktywnego sposobu spędzania czasu podczas zimowego odpoczynku. W ramach zajęć plastycznych wychowankowie świetlicy malowali pastą do zębów rysunki przedstawiające zimowe portrety. Prace plastyczne dzieci zostały wyeksponowane w galerii prac.  


Życzymy wszystkim bezpiecznych i udanych ferii!

  

    


I. Za kominem świerszczyk spał

Całą zimę przespać chciał

Obudziła go nowina

Urodziła się Dziecina

Kto Jej będzie grał?

 

Ref.: Zagraj Dziecku

Najpiękniejszą kołysankę

Kołysankę o zielonym,

Ciepłym dniu.

Z nut pachnących macierzanką

I rumiankiem

Kołysankę, usypiankę

Graj do snu

 

II. Koło żłóbka świerszczyk stał

Na zielonych skrzypkach grał

Aż do dziecka sen przywołał

Sen pachnący jak te zioła

Dziecku w żłóbku dał.

 

WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

I SZCZĘŚLIERGO NOWEGO ROKU!

   

  


Hu, hu, ha- nasza zima zła!

Wyglądając przez okno trudno uwierzyć, że prawie już mamy zimę. Dodatnie temperatury, słoneczna pogoda, ale my jeszcze mamy nadzieję, że już niebawem spadnie trochę śniegu żeby pojeździć na sankach i porzucać się śnieżkami.

Mimo dość wiosennej aury nasze świetliczaki w tym tygodniu zajmowały się odrobinę tą właśnie zbliżającą się porą roku jaką jest zima. Porozmawialiśmy o zwierzętach, którym szczególnie trzeba pomóc w okresie zimowym, poznaliśmy ciekawostki o zimie, np. gdzie odnotowano najniższą temperaturę, czy jaką średnicę miał największy płatek śniegu. Poza tym korzystaliśmy z pogody i wybraliśmy się na spacer nad Zalew Zemborzycki. Czytaliśmy opowiadania zimowe.

Liczymy na to, że już niedługo spadnie śnieg i poszalejemy w białym puchu.

 

    


WITAJ ŚWIĘTY MIKOŁAJU!

Jak co roku na początku grudnia do wszystkich  grzecznych dzieci na całym świecie przychodzi Święty Mikołaj i przynosi wspaniałe prezenty. Nie zapomniał również o naszej szkole. Był to wyjątkowy dzień, dzieci dostały przepiękne podarunki.

W naszej świetlicy do tego wyjątkowego wydarzenia przygotowywaliśmy się przez cały tydzień. Rozmawialiśmy o tradycjach związanych z Mikołajkami. Poznaliśmy zwyczaje kultywowane w innych krajach świata… był to magiczny czas. W tym tygodniu dzieci wykonały z ochotą wiele prac plastycznych nawiązujących do mikołajkowego nastroju.

Mamy wszyscy nadzieję, że w przyszłym roku również  Święty Mikołaj nas odwiedzi… postaramy się być grzeczni :)

     


JESIENNA SZARUGA/ TECHNIKA DAWNIEJ I DZIŚ


Jesienna szaruga to typowa listopadowa pogoda. Za oknem szaro, ponuro, ciągle pada deszcz i wieje wiatr, a dni stają się coraz krótsze … Właśnie taką pogodę malowaliśmy w tym tygodniu w świetlicy. Dzieci dzięki swojej ogromnej wyobraźni, przy pomocy farb plakatowych, wykonały  jesienne parasole i pejzaże. Śpiewanie piosenek o tematyce jesiennej, umiliło wszystkim wspólnie spędzony czas. Dzieci dobrze wiedzą, że jesienna szaruga ma również swoje uroki, gdyż już niedługo przyjdzie upragniona zima.
Drugim ważnym tematem, którym zajęliśmy się w tym tygodniu była „Technika dawniej i dziś”.  Podczas zajęć dzieci rozwijały zainteresowania najnowszymi osiągnięciami technicznymi człowieka. Poznały największych twórców techniki. Rozwiązywały zagadki dotyczące urządzeń technicznych dawniej i dziś. Wspólne oglądanie albumów dotyczących cudów techniki było inspiracją dla klas pierwszych do wykonania pracy plastycznej – roboty przyszłości. 

    

     


ŁAMIGŁÓWKI MĄDREJ SÓWKI

Głównym celem zajęć w tym tygodniu były zabawy służące ćwiczeniu pamięci i rozwijaniu wyobraźni oraz koncentracji uwagi. Dzieci wykonywały różnego rodzaju ćwiczenia graficzne usprawniające drobne ruchy ręki - rysowanie szlaczków litero podobnych w liniaturze, po wzorze, po kropkach, kończenie rozpoczętego wzoru i samodzielne kontynuowanie wzoru. 


11 LISTOPADA
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 

Przez cały tydzień przed Narodowym Świętem Niepodległości obchodzonym 11 listopada dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej brały udział w zajęciach pt. „Polska - nasza ojczyzna”. Podczas nich dzieci zapoznały się z podstawowymi symbolami narodowymi – flagą, godłem, hymnem – oraz  z  historią obchodów tego święta. Wspólnie przygotowały różnymi technikami prace plastyczne – flagi wyklejane bibułą, godło kolorowane pastelami oraz mapy Polski. Z pięknych prac powstała gazetka ścienna.

   

     
 


PRZYSZŁY DO NAS BAJKI

Każdy z nas ma swoją ulubioną bajkę lub baśń. Dzięki nim możemy przekazać dzieciom najważniejsze prawdy o życiu w sposób ciekawy i skuteczny.  Poprzez bajki i baśnie dzieci uczą się dokonywania wyboru i utrwalają właściwe postawy a bajkowe postacie sprawiają, iż świat dziecka staje się kolorowy i radosny. 
Podczas zajęć dzieci z zaciekawieniem wysłuchały czytanych bajek, odgadywały bajkowe zagadki, uczyły się tekstów znanych bajkowych piosenek. Układały również historyjki obrazkowe z  rozsypanki oraz wykonały ilustracje swoich ulubionych bohaterów znanych z filmów animowanych.
 


RECEPTA NA ZŁOŚĆ/ JESIENNA PROMOCJA ZDROWIA

W tym tygodniu nasze Świetliczaki zmierzyły się z poważnym tematem, który dotyczy nas wszystkich, czyli „Jak radzić sobie ze złością?” Podczas różnych zajęć zastanawialiśmy się wspólnie co zrobić żeby się mniej denerwować, a także jakie są metody opanowania tej złości kiedy już się pojawi w naszej głowie. W rozważaniach tych pomogło nam opowiadanie G. Kasdepki „Nie rób drugiemu – co Tobie niemiłe”.

Drugim ważnym tematem, którym zajęliśmy się w tym tygodniu była „Jesienna promocja zdrowia”, to znaczy poznaliśmy i dokładnie omówiliśmy piramidę zdrowego żywienia, nauczyliśmy się jak powinny wyglądać nasze posiłki, poznaliśmy „bakterio- i wirusobójczą” moc warzyw i owoców. Poza tym świetnie bawiliśmy się przy układaniu przepisów na zdrowe posiłki przy słuchaniu dziecięcych piosenek z repertuaru zespołu „ Fasolki”.

   


LISTOPADOWA ZADUMA

W dniu Zaduszek, w czas jesieni,

odwiedzamy bliskich groby,

zapalamy, zasmuceni,

małe lampki - znak żałoby.

 

Światła cmentarz rozjaśniły,

że ażłuna bije w dali,

lecz i takie są mogiły,

gdzie nikt lampki nie zapali.

 

„Zaduszki” Władysław Broniewski

 


ODLOTY SKRZYDLATYCH PRZYJACIÓŁ

„Dokąd odlatują ptaki?”, „Jakie ptaki opuszczają Polskę przed zimą?”, „O czym warto pamiętać podczas przygotowań do dokarmiania ptaków?” Na te i wiele innych pytań znalazły odpowiedź nasze świetliczaki podczas zajęć w tym tygodniu. Nauczyły się rozpoznawać ptaki, które odlatują na zimę oraz te, które z nami zostają, chętnie tworzyły ich portrety. Poza tym oglądały ciekawe filmy edukacyjne przedstawiające zagadnienie odlotu skrzydlatych ptaków do ciepłych krajów. Wiedzę zdobytą na zajęciach w świetlicy mogły zastosować praktyce podczas spacerów, gdzie przyglądały się bacznie ptakom zamieszkującym okolice szkoły. Uczniowie również chętnie słuchali opowiadań nawiązujących do wędrówki ptaków.

    


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W drugim tygodniu października w świetlicy szkolnej uczniowie przygotowywali się do Dnia Edukacji Narodowej. Robili laurki dla swoich nauczycieli oraz uczyli się składać życzenia.

     

 

„Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!” (B. Conklin)


DARY JESIENI

Jesień to bardzo bogata pora roku. Przynosi nam obfite dary takie jak owoce, warzywa czy dary lasu. W miesiącu październiku jesień zagościła na dobre, nie tylko w otoczeniu ale również w naszej świetlicy. Wykorzystując wiele technik, uczniowie wykonali piękne jesienne witraże owoców, grzybów i drzew, które można podziwiać na naszych świetlicowych gazetkach. Dzieci miały również okazję sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą jesieni, rozwiązując zagadki, krzyżówki i rebusy.

   

  


JESIENNI ARTYŚCI

Czas jesieni wyjątkowo sprzyja artystom. Wokół nas pełno wspaniałych inspiracji w postaci barwnych liści, pachnących owoców i warzyw. Ta pora roku zainspirowała uczniów do aktywności plastycznej. Wykorzystując swoją wyobraźnię i inwencję twórczą, dzieci stworzyły postać jesieni i wiele innych prac plastycznych związanych z tematyką jesienną. Czas po lekcjach mogliśmy spędzać na spacerach korzystając z uroków złotej polskiej jesieni, ciesząc się ciepłem promieni słonecznych.

     


ŻEGNAJ LATO NA ROK!

Wrzesień jest miesiącem, w którym piękne barwy jesienne powoli pokrywają otaczający nas świat. Ten tydzień obfitował w zabawy o tematyce jesiennej. Dzieci przyswajały  sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku. Podczas spacerów obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie. Układały i rozwiązywały krzyżówki oraz rebusy o tematyce jesiennej. Poznawały wiersze i piosenki  o jesieni. Kolorowa i słoneczna jesień była inspiracją do wykonania przeróżnych prac plastycznych, którymi udekorowana została świetlica. 

     

 


KULTURALNE ABC

W tym tygodniu świetliczaki przypomniały sobie co to znaczy być kulturalnym. W grupach stworzyły zasady kulturalnego zachowywania się w szkole, na stołówce i w miejscach publicznych. Ponad to uczniowie przypomnieli sobie magiczne słowa oraz zasady kulturalnego zachowania wobec osób starszych. Przy okazji rozmów o savoir vivrze nie sposób nie omówić etykiety obowiązującej przy stole, stąd rozmowy o kulturalnym spożywaniu posiłków. Oprócz tego starsze klasy zastanawiały się, co mogą zrobić, aby jak najlepiej pomóc pierwszoklasistom w zaadaptowaniu się w nowym miejscu, wśród nowych kolegów. Wszystkim zajęciom towarzyszyła wspaniała atmosfera.


 

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

Na początku roku szkolnego tak jak zawsze należy przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa szczególnie obowiązujące w świetlicy jak i podczas drogi do szkoły lub ze szkoły. W tym tygodniu poznaliśmy znaki drogowe i sygnalizację świetlną. Grupowaliśmy znaki drogowe na: ostrzegawcze, informacyjne, nakazu, zakazu. Rozmawialiśmy na temat konieczności noszenia elementów odblaskowych. Przypomnieliśmy zasady poruszania się drodze oraz przechodzenia przez ulicę. Poza tym wykonaliśmy różne prace plastyczne o tematyce bezpieczeństwa na drodze. Praktyczne przetestowaliśmy znajomość zasad podczas spacerów na Zalewem Zemborzyckim.


 

WITAJ SZKOŁO!

Miną czas wakacji… pora powrócić do nauki. Przed nami kolejny rok wytężonej pracy, zdobywania nowych doświadczeń, ale też zawierania przyjaźni i świetnej zabawy. Do naszej świetlicy zawitali nowi uczniowie. W pierwszym tygodniu szkoły poznali kolegów ze starszych klas, nauczycieli i pracowników szkoły. Pogoda nam dopisała dlatego czas po lekcjach mogliśmy spędzić aktywnie na świeżym powietrzu i cieszyć się jeszcze letnim słońcem. Zaczynamy kolejny rok szkolny z uśmiechem i optymizmem!

     

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 39 im. Szarych Szeregów
  Ul. Krężnicka 156
  Lublin 20-518
  poczta@sp39.lublin.eu
  REGON 000767397
  ePUAP - /SP39LUB/SkrytkaESP
 • +48 (81) 750-09-23

Galeria zdjęć