Menu Główne

Szkoła promująca zdrowie

Porady dla rodziców

Jak kształtować w dziecku zdrowe nawyki żywieniowe? Porady eksperta

12-06-2013 8:33 Aleksandra Krzos  

Dzieci spędzają coraz więcej czasu przed telewizorem czy komputerem, mniej się ruszają i częściej sięgają po niezdrowe przekąski zamiast owoców i warzyw. Jak zachęcić nasze maluchy do zdrowszego trybu życia – radzi Anna Rzeszotek, Kierownik ds. Komunikacji Żywieniowej z Konsumentem Nestlé Nutrition.

 

Sama dieta czy dopisywanie kolejnych zajęć sportowych do jego grafiku mogą nie przynieść pożądanych efektów - radzi ekspert

E-VIVE: W jaki sposób dostosować dietę do stylu życia współczesnego dziecka?

Anna Rzeszotek, Kierownik ds. Komunikacji Żywieniowej z Konsumentem Nestlé Nutrition: Do kształtowania właściwych nawyków żywieniowych naszego dziecka należy podejść kompleksowo. Sama dieta czy dopisywanie kolejnych zajęć sportowych do jego grafiku mogą nie przynieść pożądanych efektów.

Zasadnicze są 3 czynniki:

- zróżnicowana i odpowiednio zbilansowana dieta

- uprawianie sportu

- ograniczenie siedzącego trybu życia.

Odpowiednia równowaga między tymi obszarami zapewni naszemu dziecku zdrowie oraz prawidłową wagę, przy czym ograniczenie siedzącego trybu życia ma tutaj największe znaczenie. Z badań GUS wynika, że już 2-letnie dzieci poświęcają na gry komputerowe czy telewizję 1,6 godziny dziennie, a 5-letnie aż 2,8. Dwie godziny każdego dnia na tego typu zajęcia przeznacza 36,3% ogółu dzieci, 3 godziny – 22,7%, a 4 – 12,1%. To z kolei ogranicza czas, który mogłyby przeznaczyć na ruch na świeżym powietrzu. 

By zachęcić dziecko i pomóc mu w ukształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych, warto zacząć od odpowiedniej liczby posiłków. Dzięki temu, maluch ma mniejsze skłonności do otyłości. Z kolei zbyt długa przerwa między posiłkami powoduje obniżoną koncentrację, rozdrażnienie, bóle brzucha i głowy oraz ogólne osłabienie, co przekłada się na gorsze wyniki w nauce. Dodatkowo, większa liczba posiłków w ciągu dnia pozwala zbudować bardziej różnorodną dietę z odpowiednią ilością owoców i warzyw. Na drugie śniadanie czy podwieczorek możemy maluchowi zaproponować np. jabłko, płatki z mlekiem, owsiankę czy marchewki.

W jaki sposób odciągnąć dziecko od internetu i telewizji oraz zachęcić go do ruchu?

Z badania przeprowadzonego przez HBSC wynika, że 2/3 młodzieży nie osiąga zalecanego poziomu aktywności fizycznej, czyli 60 min dziennie przez 5 dni w tygodniu. Jednak zachęcenie dziecka do uprawiania sportu może okazać się dla nas najłatwiejszym zadaniem. Nawet niewielkie zaangażowanie malucha w drobne pomoce domowe, jak wyrzucenie śmieci, posprzątanie swojego pokoju, wspólne wyjście do sklepu lub z psem mogą wiele zmienić. Niewątpliwie będzie to znaczący krok do większej aktywności, która z kolei przełoży się na jego zdrowie i sprawność fizyczną.

Jak zachęcić dziecko do zdrowej żywności?

Przede wszystkim nie możemy stosować zakazów i nakazów. Dzieci od najmłodszych lat mają w takich momentach tendencję do robienia na odwrót. Im bardziej czegoś im zabronimy, tym większa będzie pokusa, by po to sięgnąć przy każdej nadarzającej się okazji. Warto w takiej sytuacji pomyśleć o przykładach z własnego życia. Jeśli jesteśmy na diecie, to myśl o deserze jest bardziej kusząca, niż gdy się nie odchudzamy. Dokładnie taki sam mechanizm działa w przypadku naszych pociech. Potraktujmy zatem dzieci jak partnerów do rozmowy. Wyjaśnijmy, jakie są konsekwencje złych nawyków żywieniowych, a jakie zalety dobrych. Ustalmy też, jakie produkty maluch lubi, a za którymi nie przepada. Ułatwi nam to przygotowanie odpowiedniego jadłospisu. Podczas robienia zakupów z dzieckiem, możemy dać mu koszyk i poprosić, by wybrało te owoce i warzywa, które chciałoby zjeść. W ten sposób pokazujemy, że jest osobą decyzyjną i dajemy mu poczucie, że ma wpływ na budowanie swojej diety.

Możemy też zmienić sposób zadawania pytań i zamiast „czy zjesz jabłko?” powiedzieć „zjesz jabłko, czy gruszkę?” lub „na jaki owoc masz ochotę?”. Dzięki temu będziemy mieli większą pewność, że dziecko wybierze którąś ze zdrowych przekąsek oraz tak, jak wcześniej, poczuje, że samo podejmuje decyzje odnośnie tego, co spożywa.

Kolejnym sposobem na zachęcenie do zdrowego odżywiania jest dawanie przykładu swoimi zachowaniami. Dzieci lubią naśladować dorosłych w różnych sytuacjach życiowych i jeśli zobaczą, że odżywiamy się zdrowo, chętniej przekonają się do takiego jadłospisu. Może się to też okazać pomocne, kiedy będziemy chcieli nakłonić dziecko do spróbowania jakiejś „nowości”. Jeśli nasza pociecha zobaczy, że coś bardzo nam smakuje to spróbuje tego z czystej ciekawości.

Dodatkowo zachęcajmy nasze dziecko do wspólnego przygotowywania potraw. Gdy maluch będzie miał wpływ na to, co je oraz będzie uczestniczył w gotowaniu, chętniej sięgnie po zdrowe jedzenie.

Czym można zastąpić niezdrowe przekąski dostępne w supermarketach?

Dobrym pomysłem jest zaproponowanie dziecku zdrowej żywności w atrakcyjnej i przystępnej formie. Możemy na przykład pokroić owoce i warzywa w słupki czy na kawałki, a owoce sezonowe, np. truskawki, poziomki czy wiśnie podać w misce. W ten sposób mogą stanowić dobry substytut dla mniej zdrowych przekąsek i znacznie łatwiej będzie nam podsunąć je dziecku np. podczas oglądania TV czy gry na komputerze. Ciekawym pomysłem jest też robienie koreczków. W ten sposób możemy łączyć różne warzywa, owoce, a nawet nabiał i tworzyć zdrowe, interesujące smakowo połączenia.

Warto też podawać dzieciom koktajle owocowe. Zimą możemy je zrobić z mrożonych owoców. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy większą pewność, że dziecko nie będzie miało napadów wilczego głodu między posiłkami i mniej chętnie sięgnie po wysokokaloryczną i niezdrową przekąskę, siedząc przed telewizorem czy komputerem.

źródła danych: 

  K. Wolnicka, Regularne spożywanie posiłków, podjadanie między posiłkami, w: M. Jarosz, Zasady prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży oraz wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa, 2008

  E. Chabros, J. Charzewska, Poziom aktywności fizycznej i jej formy wśród współczesnej populacji dzieci i młodzieży, w: M. Jarosz, Zasady prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży oraz wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa, 2008

 

Dziecięce odżywianie pełne warzyw i owoców

28-08-2013 8:19

Zbyt mała ilość warzyw i owoców w diecie maluchów może powodować niedobór składników odżywczych, takich jak witaminy, błonnik czy składniki mineralne. Większość pociech lubi te naturalne produkty, niestety nie jadają ich tak często, jak zalecają specjaliści ds. żywienia, czyli 5 razy w ciągu dnia. Okazuje się, że tylko jedno na ośmioro dzieci jada warzywa kilka razy dziennie, zaś owoce – jedno na sześcioro.

Dziecięce odżywianie pełne warzyw i owoców

Badania przeprowadzone na potrzeby kampanii „Pora na pomidora…” wskazują, że przeświadczenie o pozytywnym wpływie jedzenia warzyw i owoców na zdrowie jest głównym powodem, dla którego rodzice podają je swoim dzieciom. Tak uważa niemal każdy respondent*.

Owoce, nieco częściej niż warzywa, podawane są także ze względu na ich walory smakowe. Duże znaczenie w wyborze tego rodzaju produktów ma również fakt, że są słodkie. Dzięki temu, mogą one zastępować dzieciom słodycze (37%) i po prostu im smakują*. Jeśli zaś chodzi o warzywa, to poza zdrowiem - jako głównym powodem dla którego podawane są one najmłodszym (97%), ważne jest również to, że są smaczne (68%). Ponadto niemal co drugie dziecko, zdaniem rodziców, lubi warzywa (46%)*.

Warzywa i owoce dostarczają składników, których organizm nie potrafi samodzielnie wytwarzać, ani magazynować. Okazuje się więc, że dieta pozbawiona tych produktów jest niepełnowartościowa. U dzieci w okresie wzrostu i rozwoju, zapotrzebowanie na energię, witaminy i składniki odżywcze jest tym bardziej zwiększone. Dlatego też pamiętajmy, aby regularnie podawać maluchom warzywa i owoce, gdyż bezpośrednio wpływają na ich prawidłowy rozwój.

Włączając te produkty do każdego posiłku pociech warto znać ich najważniejsze właściwości, oto one:

Dostarczają niezbędnych witamin i składników mineralnych

Regularne spożywanie warzyw i owoców może wzmocnić odporność dziecka, gdyż są one źródłem cennych witamin: witaminy C, beta-karotenu, kwasu foliowego oraz witamin E i K. Ponadto zawierają sporo składników mineralnych takich jak: potas, magnez, wapń i sód.

Są źródłem cennego błonnika

Zawarty w owocach i warzywach błonnik pokarmowy nie jest trawiony przez enzymy przewodu pokarmowego. Spełnia on jednak bardzo ważną rolę, m.in.: posiada zdolność regulowania pracy przewodu pokarmowego, poprawia perystaltykę jelit oraz neutralizuje substancje toksyczne.

Wykazują działanie alkalizujące

Na drodze przemian metabolicznych zachodzących w organizmie powstają produkty alkalizujące i zakwaszające. Aby nie doprowadzić do nadmiernego zakwaszenia organizmu należy codziennie jeść warzywa i owoce. Zabezpiecza to m.in.: przed rozwojem drobnoustrojów oraz jest niezwykle ważne dla odpowiedniego przewodnictwa mięśniowo - nerwowego.

Wspomagają wzrok

W kukurydzy, brokułach i szpinaku znajdują się barwniki – luteina i zeaksantyna. Ich wysokie stężenie we krwi może chronić siatkówkę oka przed uszkadzającym wypływem promieniowania słonecznego.

 - Trudno nie doceniać roli, jaką warzywa i owoce odgrywają w diecie dzieci. Ich regularne spożywanie może nie tylko wspomóc prawidłowy rozwój maluchów, ale także uchronić je przed tak powszechnymi chorobami jak: otyłość, cukrzyca lub nadciśnienie – mówi Alicja Kalińska, dyrektor Centrów Dietetycznych SetPoint, ekspert kampanii „Pora na pomidora…”. -  Starajmy się zatem, by warzywa i owoce występowały w każdym posiłku w ciągu dnia, gdyż to najprostszy sposób dbania o zdrowie najmłodszych - dodaje.

W tym roku kampania „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw  i owoców” swoje działania kieruje w szczególności do rodzin, rodziców, opiekunów i nauczycieli. W kształtowaniu nawyków żywieniowych odgrywają oni kluczową rolę. Celem kampanii jest aktywne włączenie ich w proces kreowania pozytywnych zwyczajów żywieniowych u dzieci oraz pokazać, jak przekonać dzieci do spożywania warzyw i owoców.

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 39 im. Szarych Szeregów
  Ul. Krężnicka 156
  Lublin 20-518
  poczta@sp39.lublin.eu
  REGON 000767397
  ePUAP - /SP39LUB/SkrytkaESP
 • +48 (81) 750-09-23

Galeria zdjęć