Konferencja popularno-naukowa pt. „Sport w PRL”

27.02.2014r.  – grupa uczniów Zespołu Szkół Nr 8 w Lublinie miała okazję wziąć udział w konferencji popularnonaukowej pt. „Sport w PRL” organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i Zespół Szkól Elektronicznych w Lublinie. Podczas sesji uczniowie wysłuchali wykładów:

- „Kobieta w sporcie” – Justyna Dudek (IPN Lublin)

-„Jadą jada goście…” Wydarzenia sportowe na Lubelszczyźnie  z udziałem zagranicznych zawodników (1945 – 1989) dr Andrzej Kaproń

-„ Marzenia, sukcesy, porażki zawodników Avii Świdnik na tle sportu motocyllowego w PRL” – Grzegorz Doroba

- „Kasperek – nazwisko z lubelskich przestworzy” – Paweł Markiewicz (UMCS)

-„Jak państwo widzicie nic nie widać w tej mgle” czyli parę słów o komentarzu sportowym – dr Marcin Kruszyński  (IPN Lublin).

Podczas konferencji można było podziwiać trofea zawodników Lubelszczyzny zdobyte właśnie w czasach PRL. Największe wrażenie na  uczniach zrobił medal Pana Leszka Duneckiego zdobyty na  Letnich Igrzyskach Olimpijskich XXII olimpiady w 1980 roku w Moskwie, ponieważ był to medal człowieka, którego znają z „Czwartków Lekkoatletycznych”, często to On wręcza im ich pierwsze dyplomy, za ich pierwsze sukcesy sportowe. Poza trofeami sportowymi można było również podziwiać modele samolotów i zabytkowy motocykl.