Menu Główne

TEMAT TYGODNIA

MAJOWE ŚWIĘTA.

 Ostatni tydzień kwietnia poświęcony był tematyce Konstytucji 3-go Maja oraz Dnia Flagi. Dzieci dowiedziały się dlaczego należy szanować flagę oraz pozostałe symbole narodowe. Rozmawialiśmy także szeroko na temat Konstytucji.

        Tematyka tych świąt była okazją do pogadanek i rozmów z wychowankami naszej świetlicy o rozbudzaniu szacunku do ludzi pracy, symbolach narodowych, patriotyzmie i znaczeniu Ojczyzny w naszym życiu.

W czasie zajęć czytelniczych dzieci czytały i omawiały wspólnie z wychowawcami  wiersze o tematyce patriotycznej: 

 • Cz. Janczarski "Flaga"
 • W.  Bełza "Polak Mały"
 • S.   Aleksandrzak "Rocznica"
 • M.   Arct "Trzeci Maj"

Podczas zajęć plastycznych uczniowie malowali farbami symbole narodowe, wycinali z papieru kolorowego flagi Polski, wykonywali z krepiny biało - czerwone kwiaty oraz wykonali gazetkę tematyczną.

W trakcie zajęć muzycznych wychowankowie świetlicy słuchali pieśni patriotycznych. W świetlicy, podobnie jak w całej szkole, rozbrzmiewała pieśń „Witaj Majowa Jutrzenko” , która jest pamiątką ustanowienia Konstytucji 3 Maja .


PODMUCHY WIOSNY

Już jest z nami Wiosna!

Roześmiana, rozśpiewana i radosna...

A wiosna do świetlicy przyszła pieszo,

Już kwiatki za nią spieszą...

Już trawy przed nią rosną...,

I szumią - witaj Wiosno!

Wiosna zawitała w naszej świetlicy szkolnej! Można to zauważyć nie tylko po aktywności dzieci na boisku szkolnym ale również po wystroju sal w przepiękne wiosenne prace plastyczne wykonane przez uczniów uczęszczających na zajęcia świetlicowe.IDĄ ŚWIĘTA WIELKANOCNE!!!

W naszej świetlicy czas przed świętami upłynął bardzo pracowicie. W tym przedświątecznym okresie uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach inspirowanych Świętami Wielkanocnymi. Pojawiły się wiosenno-świąteczne dekoracje, dzieci wykonywały różne prace plastyczne: kwiaty, kartki świąteczne, pisanki.

 Ponadto pod kierunkiem pani Agnieszki Presz uczniowie  przygotowywali przedstawienie o zwyczajach i obrzędach wielkanocnych.

Kolejny raz dzieci brały również udział w konkursie „Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna” zorganizowanym przez wychowawców świetlicy. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Twórczość małych artystów nie miała granic.

 

WSZYSTKIM ŻYCZYMY WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH !!!

   


ŚWIĘTO KOBIET

W tym tygodniu tematyka zajęć świetlicowych dotyczyła święta wszystkich kobiet. Na początku tygodnia poznaliśmy i omówiliśmy dwa wiersze związane z tematem naszych zajęć: D. Gellnerowa „W święto kobiet”, L. J. Kern „Wiersz na dzień kobiet”.
Wspólnie próbowaliśmy udzielić odpowiedzi na pytanie: Dlaczego obchodzimy to święto?
Następnie 8 marca, czyli w Dniu Kobiet - wszystkie kobiety usłyszały piękne życzenia od mężczyzn zarówno tych małych, jak i dużych. Ponadto robiliśmy również kwiaty oraz kartki okolicznościowe. Pod koniec tygodnia rozmawialiśmy na temat zawodów wykonywanych przez kobiety, a także przypomnieliśmy zasady dobrego zachowania względem kobiet. Z całą pewnością możemy przyznać, że czas spędzony podczas zajęć świetlicowych upłynął nam w miłej i pozytywnej atmosferze.

Oto życzenia chłopców dla wszystkich małych i dużych kobiet:

 
W dniu Twojego święta
Życzę Ci z całego serca zdrowia, 
szczęścia i pomyślności. 
Niech los, co ma najlepszego, 
ściele Ci pod nogi 
i niech Cię otacza radość, 
a omija smutek.
Tego wszystkiego życzą

chłopcy ze świetlicy!


ŚWIAT ZWIERZĄT – NASI ULUBIEŃCY

Ostatni tydzień lutego poświęcony był głównie tematyce przyrodniczej. „ Świat zwierząt – nasi ulubieńcy”  - to temat bardzo bliski uczniom. W związku z tym dzieci bardzo chętnie wypowiadały się na temat ich własnych zwierząt domowych, przynosiły zdjęcia swoich pupili. Na zajęciach zwracaliśmy uwagę na potrzeby zwierząt domowych oraz obowiązki ich właścicieli. Zwierzęta to nie zabawki i nie należy ich traktować przedmiotowo. Dzięki przygotowanym prezentacjom uczniowie poznali wybrane rasy psów i kotów.

Ponadto doskonaliliśmy nasze sprawności manualne poprzez wykonywanie prac techniką orgiami oraz malowanie patyczkami kosmetycznymi.

  

    


ZIMOWE DYSCYPLINY SPORTOWE

W ostatnim tygodniu rozmawialiśmy o zimowych dyscyplinach sportowych. Wychowawcy świetlicy omówili zasady bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw .
W ramach propagowania aktywnych form spędzania wolnego czasu świetliki wzięły udział w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu jak i na sali gimnastycznej. Zimowa aura sprzyjała i wychodziliśmy na spacery aby podziwiać piękne uroki zimy.

  

    


PRZYJAŹŃ – WAŻNA RZECZ

Zajęcia pod hasłem” Przyjaźń – ważna rzecz” służyły uświadomieniu  dzieciom potrzeby przyjaźni, bezinteresownej chęci pomagania, budowaniu zaufania, lojalności, stymulacji współczucia (empatii), wyodrębnienia zachowań zasługujących na pochwałę. Na podstawie bajkii M. Molickiej „ Bajka o dwóch ołówkach” uczniowie wypowiadali się na temat cech , jakie powinien posiadać prawdziwy przyjaciel,
co jest najważniejsze w przyjaźni, czym kierujemy się przy wyborze przyjaciela, kto zasługuje na naszą przyjaźń. Chętnie rysowali portrety swoich przyjaciół oraz wykonywali serduszka walentynkowe techniką origami. Poznawali wiersze i piosenki o przyjaźni.

GALERIA


W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA

W tym tygodniu dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach poświęconych tradycjom Świąt Bożego Narodzenia. 

Wymieniały się między sobą informacjami, spostrzeżeniami na temat zwyczajów i tradycji obchodzonych w ich domach dawniej i jakie zachowały się do dzisiaj.

Ze szczególnym zaangażowaniem dzieci przystąpiły do wykonania ozdób świątecznych . Część prac na konkurs „Najpiękniejsza ozdoba świąteczna” dzieci wykonały w domu z pomocą rodziców. Były to choinki z szyszek, piórek, sznurka oraz z papieru i innych materiałów. Pięknie prezentowały się także bombki z cekinów, wstążek i sznurka a także różne stroiki i wieńce bożonarodzeniowe.

W trakcie zajęć uczniowie wykonali również kartki świąteczne dla nauczycieli i pracowników naszej szkoły.

 

    

 


GRUDNIOWE TRADYCJE

MIKOŁAJKI!!!

Co roku każde dziecko z niecierpliwością oczekuje na 6 grudnia. W tym dniu odwiedzi ich św. Mikołaj i przyniesie jakiś upominek. Trzeba jednak pamiętać, aby wcześniej napisać list do Mikołaja, jeśli chcemy, żeby nam przyniósł wymarzony prezent. Niektóre dzieci list przygotowały dużo wcześniej, a zapominalscy napisali go w świetlicy. Cały tydzień trwały rozmowy na temat wymarzonych prezentów. Uczniowie słuchali piosenek o Mikołaju, ale także wykonały jego piękne portrety. Dzieci brały również  udział w quizie dotyczącym wiedzy o Mikołaju.

    


WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

 Koniec listopada jest wyjątkowy, zbliżają się ANDRZEJKI! Poznawaliśmy więc  historię  andrzejkowych tradycji i przygotowywaliśmy się do zabawy andrzejkowej. Dnia 1 grudnia  wiele śmiechu i radości dostarczyły uczniom wróżby i przepowiednie. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość… no cóż… zawsze może się spełnić, bo tak naprawdę wszystko zależy od nas samych.

Wróżby przeplatane były konkursami i tańcami przy muzyce. Znaczna część zabawy upłynęła w atmosferze śpiewu i autoprezentacji dzieci i młodzieży z wykorzystaniem karaoke. Repertuar stanowiły znane i lubiane piosenki z bardzo szeroko pojętego zbioru muzyki rozrywkowej, zarówno stare jak i nowe przeboje. 


TECHNIKA DAWNIEJ I DZIŚ

Dziś trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie człowieka bez maszyn i urządzeń, które pomagają w życiu codziennym, ułatwiają naukę, zabawę, uprzyjemniają czas. Dlatego podczas zajęć w świetlicy uświadamiałyśmy dzieciom jak szybki jest postęp techniki – od aparatu analogowego po aparat cyfrowy, od telegrafu po telefon komórkowy, od tary po pralkę z suszarką...

 Rozwój otaczających nas urządzeń i umiejętność posługiwania się nimi niesie za sobą wiele korzyści.  Nie można jednak zapomnieć, że nieumiejętne posługiwanie się takim urządzeniem niesie za sobą ryzyko i niebezpieczeństwo. Dlatego aby urządzenia te w pełni nam służyły, musimy wiedzieć jak bezpiecznie z nich korzystać.  

Dużo czasu poświęciliśmy na rozmowy, pogadanki dotyczące rozważnego korzystania z komputerów i Internetu.

ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU

Chroń swoją prywatność!

Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy.

Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.

Mów, jeśli coś jest nie tak!

W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

Nie ufaj osobom poznanym w sieci!

Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w Internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.

Szanuj innych w sieci!

Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.

Korzystaj z umiarem z Internetu!

Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.

 


JESIENNA SZARUGA

Czas pędzi nieubłaganie. Dopiero co słyszeliśmy pierwszy tego roku dzwonek na lekcje, a już zaczął się listopad i jesień zagościła na dobre. Mimo tego, że ludzie i zwierzęta przygotowują się do zimy , nam w świetlicy nie w głowie zapadać w sen zimowy.  Wręcz przeciwnie! My na przekór pogodzie w kratkę miło i wesoło spędzaliśmy czas w świetlicy. W dalszym ciągu na zajęciach królowała tematyka przyrodnicza. Nie zabrakło zajęć plastycznych, spotkań z muzyką  czy wspólnego czytania najpiękniejszych bajek i baśni. Dużo czasu spędzaliśmy na sali gimnastycznej, uczestnicząc w grach i zabawach ruchowych.

W poniedziałek 13.XI.17 r. grupa Odkrywców z kl. 2a  zorganizowała po obiedzie spotkanie pod nazwą "Jesienne popołudnie". Oprócz  pożegnania się ze " złotą, polską jesienią" , podsumowaliśmy konkurs na najładniejsze opowiadanie o tematyce jesiennej pt. "Jesień gra na skrzypkach".
      W świetle pięknych lampionów z dyni  , zrobionych w domu z pomocą  rodziców , dzieci  czytały swoje  opowiadania przygotowane na  konkurs.  Po wysłuchaniu wszystkich prac konkursowych, odbyło się głosowanie i wyłoniliśmy zwycięzców oraz przyznaliśmy wyróżnienia.  Laureaci otrzymali nagrody , a wszyscy uczestnicy drobne upominki .
      Planujemy kolejne spotkanie, tym razem w nastroju zimowym

 


POLSKA NASZĄ OJCZYZNĄ

 

Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym obchodzonym co roku 11 listopada. Jest ono ważnym wydarzeniem dla każdego Polaka, ponieważ upamiętnienia odzyskanie w 1918 roku przez Polskę niepodległości, po 123 latach niewoli. Aby przybliżyć to święto naszym wychowankom, prowadzone były różnorodne formy zajęć. Podczas nich dzieci zapoznały się z podstawowymi symbolami narodowymi – flagą, godłem, hymnem – oraz z historią obchodów tego święta. Wspólnie przygotowały różnymi technikami prace plastyczne – flagi , mapy Polski malowane farbą, godło wyklejane z plasteliny, kotyliony z kartonu w barwach narodowych. Czytane były także wiersze na temat tego święta, dzieci wysłuchały pieśni patriotycznych i melodii żołnierskich.


PRZYSZŁY DO NAS BAJKI

Dzieci lubią słuchać, jak im się czyta bajki, ale uwielbiają także je oglądać. Można też inaczej spędzić czas z bajką. W świetlicy wykonaliśmy dużo prac plastycznych ciekawymi technikami. Powstały między innymi  portrety ulubionych  bohaterów. Świetliczaki chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach i ich najciekawszych postaciach. Nasi wychowankowie zapoznali się ze zbiorami biblioteki szkolnej dotyczącymi właśnie baśni i bajek. Były także „bajeczne” zagadki, rebusy, krzyżówki. Dzieci układały puzzle z bohaterami bajek.


JESIENNA PROMOCJA ZDROWIA

 

Wszyscy wiemy, jaki wpływ na nasz organizm i samopoczucie ma nieodpowiednie odżywianie .  W związku z tym celem zajęć świetlicowych  było motywowanie uczniów do dbania o własne zdrowie, wyrabianie nawyków prawidłowego odżywiania się. Odbyły się pogadanki, czytanie wierszy, zagadek, nauka piosenek promujących zdrowie, prezentacja "SMAKOŁYKÓW" zawierających konserwanty i substancje słodzące, szkodliwe dla zdrowia.  Uczniowie wykonywali plakaty zachęcające do zdrowego odżywiania się.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dzieci ze świetlicy szkolnej brały udział w zajęciach poświęconych trudnej i odpowiedzialnej pracy nauczyciela, na których uczyły się okazywać szacunek wszystkim osobom pracującym w szkole. Podczas zajęć powstały  laurki z życzeniami dla nauczycieli i pracowników szkoły.

Dzisiaj wielkie święto Wasze,
niosą dzieci kwiatów kosze,
dziś życzenia wam składamy
i poprawę przyrzekamy,
żyjcie w zdrowiu nam sto lat!
Za cierpliwość nieprzebraną,
i za noce nieprzespane,
dziś piosenki zaśpiewamy
i w podzięce serca damy,
bo dziś Wasze święto jest!

Niech Paniom praca jest radością,
Niech Paniom zima będzie wiosną,
Niech Paniom słonko zawsze świeci,
I beztrosko czas przeleci.
Dużo plonów z Waszej pracy
życzą z całego serca przedszkolacy
.

M. Kumor „Życzenia dla Pani”

 


DARY JESIENI

Pierwszy tydzień października minął pod znakiem darów jesieni. Dzieci wykonały piękne obrazki owoców, warzyw, grzybów techniką wydzieranki. Podczas spacerów zbierały różnobarwne liście, z których wykonały piękne wyklejanki.


PRZYSZŁA DO NAS JESIEŃ

Ten tydzień obfitował w zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które dzieci przyswajały  sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku. Podczas spacerów obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie. Układały i rozwiązywały krzyżówki , rebusy o tematyce jesiennej. Poznawały wiersze, piosenki  o jesieni. Najwięcej radości sprawiło im wykonanie prac plastycznych, związanych z tematyką jesienną, którymi udekorowana została świetlica.  


KULTURALNE ABC

Głównym celem zajęć było kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach , wyrabianie szacunku dla siebie i dla innych, wpajanie korzyści płynących z obcowania z kulturalnym człowiekiem.

Oto wypracowany wspólnie kodeks kulturalnego ucznia:

Kulturalny uczeń dba o czystość w szkole, szanuje pracę innych.

Kulturalny uczeń okazuje szacunek osobom starszym.

Kulturalny uczeń pomaga młodszym, daje dobry przykład innym.

Kulturalny uczeń zawsze używa zwrotów grzecznościowych: „ Proszę”’ „ Dziękuję”, „Przepraszam”.

Kulturalny uczeń szanuje własność swoją i cudzą.

Kulturalny uczeń jest zawsze czysto i schludnie ubrany.

Kulturalny uczeń w sposób spokojny przedstawia swoje racje.

 

ZAPAMIĘTAJ - GRZECZNOŚĆ NIC NIE KOSZTUJE!!

 


BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

Przewodnim tematem zajęć świetlicowych  było bezpieczeństwo na drodze. Wspólnie z dziećmi  omówiliśmy podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące na drodze, w tym prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, korzystania z chodnika czy pobocza. Ponadto, staraliśmy się uświadomić  dzieciom , jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe noszone na wierzchniej części odzieży, czy na plecaku. Utrwalaliśmy również numery alarmowe.

Dużo uwagi poświęciliśmy także na zapoznanie uczniów i utrwalenie zasad bezpiecznego zachowania się na placu zabaw.


WITAJ SZKOŁO! WITAJ ŚWIETLICO!

Po dwumiesięcznej przerwie serdecznie witamy wszystkich uczniów zapisanych do świetlicy. W szczególny sposób witamy uczniów klas pierwszych.  Życzymy Wam Pierwszaki dużo radości z codziennej podróży w cudowny świat nauki oraz wielu przyjaciół.

 Dla wszystkich uczniów mamy takie życzenia:

Wytrwałości niech Wam nie brakuje,

Niech Was z daleka mijają dwóje,

niech Was jedynki nie spotykają,

a szóstki same się do Was pchają!

Szanujcie innych wzorem Patrona,

Niech złość – miłości w Was nie pokona,

Niech dobre słowo na ustach gości,

Niech Wam nie braknie nigdy radości!

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 39 im. Szarych Szeregów
  Ul. Krężnicka 156
  Lublin 20-518
  poczta@sp39.lublin.eu
  REGON 000767397
  ePUAP - /SP39LUB/SkrytkaESP
 • +48 (81) 750-09-23

Galeria zdjęć