Menu Główne

TEMAT TYGODNIA

W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA

W tym tygodniu dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach poświęconych tradycjom Świąt Bożego Narodzenia. 

Wymieniały się między sobą informacjami, spostrzeżeniami na temat zwyczajów i tradycji obchodzonych w ich domach dawniej i jakie zachowały się do dzisiaj.

Ze szczególnym zaangażowaniem dzieci przystąpiły do wykonania ozdób świątecznych . Część prac na konkurs „Najpiękniejsza ozdoba świąteczna” dzieci wykonały w domu z pomocą rodziców. Były to choinki z szyszek, piórek, sznurka oraz z papieru i innych materiałów. Pięknie prezentowały się także bombki z cekinów, wstążek i sznurka a także różne stroiki i wieńce bożonarodzeniowe.

W trakcie zajęć uczniowie wykonali również kartki świąteczne dla nauczycieli i pracowników naszej szkoły.

 

    

 

 


GRUDNIOWE TRADYCJE

MIKOŁAJKI!!!

Co roku każde dziecko z niecierpliwością oczekuje na 6 grudnia. W tym dniu odwiedzi ich św. Mikołaj i przyniesie jakiś upominek. Trzeba jednak pamiętać, aby wcześniej napisać list do Mikołaja, jeśli chcemy, żeby nam przyniósł wymarzony prezent. Niektóre dzieci list przygotowały dużo wcześniej, a zapominalscy napisali go w świetlicy. Cały tydzień trwały rozmowy na temat wymarzonych prezentów. Uczniowie słuchali piosenek o Mikołaju, ale także wykonały jego piękne portrety. Dzieci brały również  udział w quizie dotyczącym wiedzy o Mikołaju.

    


WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

 Koniec listopada jest wyjątkowy, zbliżają się ANDRZEJKI! Poznawaliśmy więc  historię  andrzejkowych tradycji i przygotowywaliśmy się do zabawy andrzejkowej. Dnia 1 grudnia  wiele śmiechu i radości dostarczyły uczniom wróżby i przepowiednie. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość… no cóż… zawsze może się spełnić, bo tak naprawdę wszystko zależy od nas samych.

Wróżby przeplatane były konkursami i tańcami przy muzyce. Znaczna część zabawy upłynęła w atmosferze śpiewu i autoprezentacji dzieci i młodzieży z wykorzystaniem karaoke. Repertuar stanowiły znane i lubiane piosenki z bardzo szeroko pojętego zbioru muzyki rozrywkowej, zarówno stare jak i nowe przeboje. 


TECHNIKA DAWNIEJ I DZIŚ

Dziś trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie człowieka bez maszyn i urządzeń, które pomagają w życiu codziennym, ułatwiają naukę, zabawę, uprzyjemniają czas. Dlatego podczas zajęć w świetlicy uświadamiałyśmy dzieciom jak szybki jest postęp techniki – od aparatu analogowego po aparat cyfrowy, od telegrafu po telefon komórkowy, od tary po pralkę z suszarką...

 Rozwój otaczających nas urządzeń i umiejętność posługiwania się nimi niesie za sobą wiele korzyści.  Nie można jednak zapomnieć, że nieumiejętne posługiwanie się takim urządzeniem niesie za sobą ryzyko i niebezpieczeństwo. Dlatego aby urządzenia te w pełni nam służyły, musimy wiedzieć jak bezpiecznie z nich korzystać.  

Dużo czasu poświęciliśmy na rozmowy, pogadanki dotyczące rozważnego korzystania z komputerów i Internetu.

ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU

Chroń swoją prywatność!

Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy.

Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.

Mów, jeśli coś jest nie tak!

W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

Nie ufaj osobom poznanym w sieci!

Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w Internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.

Szanuj innych w sieci!

Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.

Korzystaj z umiarem z Internetu!

Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.

 


JESIENNA SZARUGA

Czas pędzi nieubłaganie. Dopiero co słyszeliśmy pierwszy tego roku dzwonek na lekcje, a już zaczął się listopad i jesień zagościła na dobre. Mimo tego, że ludzie i zwierzęta przygotowują się do zimy , nam w świetlicy nie w głowie zapadać w sen zimowy.  Wręcz przeciwnie! My na przekór pogodzie w kratkę miło i wesoło spędzaliśmy czas w świetlicy. W dalszym ciągu na zajęciach królowała tematyka przyrodnicza. Nie zabrakło zajęć plastycznych, spotkań z muzyką  czy wspólnego czytania najpiękniejszych bajek i baśni. Dużo czasu spędzaliśmy na sali gimnastycznej, uczestnicząc w grach i zabawach ruchowych.

W poniedziałek 13.XI.17 r. grupa Odkrywców z kl. 2a  zorganizowała po obiedzie spotkanie pod nazwą "Jesienne popołudnie". Oprócz  pożegnania się ze " złotą, polską jesienią" , podsumowaliśmy konkurs na najładniejsze opowiadanie o tematyce jesiennej pt. "Jesień gra na skrzypkach".
      W świetle pięknych lampionów z dyni  , zrobionych w domu z pomocą  rodziców , dzieci  czytały swoje  opowiadania przygotowane na  konkurs.  Po wysłuchaniu wszystkich prac konkursowych, odbyło się głosowanie i wyłoniliśmy zwycięzców oraz przyznaliśmy wyróżnienia.  Laureaci otrzymali nagrody , a wszyscy uczestnicy drobne upominki .
      Planujemy kolejne spotkanie, tym razem w nastroju zimowym

 


POLSKA NASZĄ OJCZYZNĄ

 

Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym obchodzonym co roku 11 listopada. Jest ono ważnym wydarzeniem dla każdego Polaka, ponieważ upamiętnienia odzyskanie w 1918 roku przez Polskę niepodległości, po 123 latach niewoli. Aby przybliżyć to święto naszym wychowankom, prowadzone były różnorodne formy zajęć. Podczas nich dzieci zapoznały się z podstawowymi symbolami narodowymi – flagą, godłem, hymnem – oraz z historią obchodów tego święta. Wspólnie przygotowały różnymi technikami prace plastyczne – flagi , mapy Polski malowane farbą, godło wyklejane z plasteliny, kotyliony z kartonu w barwach narodowych. Czytane były także wiersze na temat tego święta, dzieci wysłuchały pieśni patriotycznych i melodii żołnierskich.


PRZYSZŁY DO NAS BAJKI

Dzieci lubią słuchać, jak im się czyta bajki, ale uwielbiają także je oglądać. Można też inaczej spędzić czas z bajką. W świetlicy wykonaliśmy dużo prac plastycznych ciekawymi technikami. Powstały między innymi  portrety ulubionych  bohaterów. Świetliczaki chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach i ich najciekawszych postaciach. Nasi wychowankowie zapoznali się ze zbiorami biblioteki szkolnej dotyczącymi właśnie baśni i bajek. Były także „bajeczne” zagadki, rebusy, krzyżówki. Dzieci układały puzzle z bohaterami bajek.


JESIENNA PROMOCJA ZDROWIA

 

Wszyscy wiemy, jaki wpływ na nasz organizm i samopoczucie ma nieodpowiednie odżywianie .  W związku z tym celem zajęć świetlicowych  było motywowanie uczniów do dbania o własne zdrowie, wyrabianie nawyków prawidłowego odżywiania się. Odbyły się pogadanki, czytanie wierszy, zagadek, nauka piosenek promujących zdrowie, prezentacja "SMAKOŁYKÓW" zawierających konserwanty i substancje słodzące, szkodliwe dla zdrowia.  Uczniowie wykonywali plakaty zachęcające do zdrowego odżywiania się.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dzieci ze świetlicy szkolnej brały udział w zajęciach poświęconych trudnej i odpowiedzialnej pracy nauczyciela, na których uczyły się okazywać szacunek wszystkim osobom pracującym w szkole. Podczas zajęć powstały  laurki z życzeniami dla nauczycieli i pracowników szkoły.

Dzisiaj wielkie święto Wasze,
niosą dzieci kwiatów kosze,
dziś życzenia wam składamy
i poprawę przyrzekamy,
żyjcie w zdrowiu nam sto lat!
Za cierpliwość nieprzebraną,
i za noce nieprzespane,
dziś piosenki zaśpiewamy
i w podzięce serca damy,
bo dziś Wasze święto jest!

Niech Paniom praca jest radością,
Niech Paniom zima będzie wiosną,
Niech Paniom słonko zawsze świeci,
I beztrosko czas przeleci.
Dużo plonów z Waszej pracy
życzą z całego serca przedszkolacy
.

M. Kumor „Życzenia dla Pani”

 


DARY JESIENI

Pierwszy tydzień października minął pod znakiem darów jesieni. Dzieci wykonały piękne obrazki owoców, warzyw, grzybów techniką wydzieranki. Podczas spacerów zbierały różnobarwne liście, z których wykonały piękne wyklejanki.


PRZYSZŁA DO NAS JESIEŃ

Ten tydzień obfitował w zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które dzieci przyswajały  sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku. Podczas spacerów obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie. Układały i rozwiązywały krzyżówki , rebusy o tematyce jesiennej. Poznawały wiersze, piosenki  o jesieni. Najwięcej radości sprawiło im wykonanie prac plastycznych, związanych z tematyką jesienną, którymi udekorowana została świetlica.  


KULTURALNE ABC

Głównym celem zajęć było kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach , wyrabianie szacunku dla siebie i dla innych, wpajanie korzyści płynących z obcowania z kulturalnym człowiekiem.

Oto wypracowany wspólnie kodeks kulturalnego ucznia:

Kulturalny uczeń dba o czystość w szkole, szanuje pracę innych.

Kulturalny uczeń okazuje szacunek osobom starszym.

Kulturalny uczeń pomaga młodszym, daje dobry przykład innym.

Kulturalny uczeń zawsze używa zwrotów grzecznościowych: „ Proszę”’ „ Dziękuję”, „Przepraszam”.

Kulturalny uczeń szanuje własność swoją i cudzą.

Kulturalny uczeń jest zawsze czysto i schludnie ubrany.

Kulturalny uczeń w sposób spokojny przedstawia swoje racje.

 

ZAPAMIĘTAJ - GRZECZNOŚĆ NIC NIE KOSZTUJE!!

 


BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

Przewodnim tematem zajęć świetlicowych  było bezpieczeństwo na drodze. Wspólnie z dziećmi  omówiliśmy podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące na drodze, w tym prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, korzystania z chodnika czy pobocza. Ponadto, staraliśmy się uświadomić  dzieciom , jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe noszone na wierzchniej części odzieży, czy na plecaku. Utrwalaliśmy również numery alarmowe.

Dużo uwagi poświęciliśmy także na zapoznanie uczniów i utrwalenie zasad bezpiecznego zachowania się na placu zabaw.


WITAJ SZKOŁO! WITAJ ŚWIETLICO!

Po dwumiesięcznej przerwie serdecznie witamy wszystkich uczniów zapisanych do świetlicy. W szczególny sposób witamy uczniów klas pierwszych.  Życzymy Wam Pierwszaki dużo radości z codziennej podróży w cudowny świat nauki oraz wielu przyjaciół.

 Dla wszystkich uczniów mamy takie życzenia:

Wytrwałości niech Wam nie brakuje,

Niech Was z daleka mijają dwóje,

niech Was jedynki nie spotykają,

a szóstki same się do Was pchają!

Szanujcie innych wzorem Patrona,

Niech złość – miłości w Was nie pokona,

Niech dobre słowo na ustach gości,

Niech Wam nie braknie nigdy radości!

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 39 im. Szarych Szeregów
  Ul. Krężnicka 156
  Lublin 20-518
  poczta@zs8.lublin.eu
  NIP 946 181 32 14
  REGON 000767397
 • +48 (81) 750-09-23

Galeria zdjęć