Menu Główne

TEMATY TYGODNIA

W ostatnim tygodniu przed wakacjami omawialiśmy temat „Bezpieczne wakacje”. Celem zajęć było przypomnienie najmłodszym uczniom podstawowych zasad bezpieczeństwa, a także zwrócenie uwagi na zagrożenia, z którymi mogą się spotkać spędzając czas wolny w domu i poza miejscem zamieszkania. Nauczycielki przypomniały również dzieciom numery alarmowe, wdrażały do właściwego i bezpiecznego organizowania zabaw.


Ostatnio realizowaliśmy temat „Dzieci z całego świata”. Celem zajęć było kształtowanie szacunku
i życzliwości do dzieci z różnych stron świata oraz rozwijanie umiejętności  współdziałania  w grupie.
Uczniowie zapoznali się z podstawowymi prawami dziecka oraz obowiązkami, które łączą się
z posiadaniem tych praw.


W ostatnim tygodniu uczniowie świetlicy przenieśli się w zaczarowaną krainę najpiękniejszych bajek i baśni. Celem zajęć było doskonalenie czytania oraz rozwijanie pomysłowości i aktywności twórczej. Uczniowie wykonali prace plastyczne pt. „Podwodny świat”.


W tym tygodniu uczniowie wspólnie z wychowawcami zastanawiali się w jaki sposób radzić sobie w sytuacjach konfliktowych, tak by nie zachowywać się agresywnie wobec innych. Wyjaśniliśmy sobie, co to jest złość, agresja i jakie zachowania możemy uznać jako agresywne, jak reagować w takich sytuacjach, a także jak pomagać osobom krzywdzonym. 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W ostatnim tygodniu rozmawialiśmy  o Święcie Pracy, Dniu Flagi, Konstytucji 3 Maja oraz  symbolach narodowych.  Celem zajęć było kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej. Podczas zajęć uczniowie malowali farbami krajobrazy wiosenne.


W ostatnim tygodniu przed świętami świetliki  miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat tradycji wielkanocnych. Podczas zajęć w świetlicy uczniowie wykonali dekoracje i ozdoby wielkanocne. We wtorek 11 kwietnia odbył się Kiermasz wielkanocny. W trakcie sprzedaży można było zakupić różnorodne dekoracje świąteczne: pisanki, króliczki, kurczaczki, baranki, koszyczki oraz oraz stroiki.


W zeszłym tygodniu rozmawialiśmy o naszych zainteresowaniach, pasjach i hobby. Świetliki przedstawiły swoje propozycje na ciekawe i wartościowe spędzanie czasu wolnego.
Na zajęciach plastyczno - technicznych bardzo chętnie wykonywały prace tematycznie związane z wiosną. Ponadto uczniowie wybrali się na spacer, aby podziwiać uroki tej kolorowej i radosnej pory roku.


W zeszłym tygodniu omawialiśmy temat „Mali aktorzy”. Celem zajęć było poznanie słownictwa związanego z teatrem oraz omówienie pracy aktora. Dzieci wcieliły się w role zwierząt leśnych, do których przyszła Pani Wiosna i odegrały przedstawienie pt.  „Wiosna w lesie”.


W tym tygodniu świetliki rozpoznawały i nazywały ptaki powracające wiosną do Polski. Wszystkie dzieci wykonały piękne wianki i bransoletki wiosenne. Tego dnia uczniowie wybrali się także na spacer, w poszukiwaniu wiosny. Znaleziono niezbite dowody na jej przyjście: pierwsze pąki na drzewach, głośno śpiewające ptaki oraz kwitnące krokusy.


W zeszłym tygodniu omawialiśmy temat „ Przedwiośnie”.  Celem zajęć było kształtowanie umiejętności dostrzegania i opisywania zmian zachodzących w przyrodzie wczesną wiosną.  Świetliki próbowały przywołać wiosnę, tworząc kolorowe prace plastyczne.


8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet. Podczas zajęć tematycznych, mogliśmy poznać ciekawe zawody, wykonywane przez kobiety oraz porozmawiać o ich roli w życiu codziennym. Nie mogąc doczekać się przybycia wiosny postaraliśmy się o to, aby nasza Świetlica zamieniła się w piękną, kolorową i słoneczną łąkę. 


W pierwszym tygodniu marca omawialiśmy temat: Podróże po Polsce. Celem zajęć było rozpoznawanie charakterystycznych cech wybranych regionów Polski. Ponadto świetliki poznały patyczaka Zippiego i jego przyjaciół: Lilę, Tiga i Sandy.  Na podstawie opowiadań uczyły się wzajemnych relacji, zasad współżycia w grupie oraz przekonały się jak ważna jest rola przyjaciela.


W zeszłym tygodniu omawialiśmy temat „ Kulturalne ABC”. Celem zajęć było przypomnienie wiedzy na temat zasad kultury osobistej oraz propagowanie życzliwych zachowań. Ponadto świetliki zapoznały się z tradycją i ideą Dnia Myśli Braterskiej.


Drugi tydzień lutego rozpoczął się od zabawy karnawałowo–walentynkowej. Z tej okazji zorganizowano przeróżne atrakcje, takie jak: taniec z balonem, taniec na gazecie, zabawy z balonami, krzesełka i wiele innych. Wszystkie tańce i zabawy odbywały się przy ulubionej muzyce dla dzieci.  Pod koniec tygodnia świetliki wykonały koty z papieru orgiami.


W ostatnim tygodniu rozmawialiśmy o sportach zimowych i bezpieczeństwie podczas zabaw zimowych. W ramach propagowania aktywnych form spędzania wolnego czasu świetliki wzięły udział w zabawach ruchowych na sali gimnastycznej. Ponadto dzieci wykonały kartki walentynkowe oraz serduszka z papieru orgiami.


W tym tygodniu realizowaliśmy temat „Dbamy o nasze zdrowie”.  Celem zajęć było propagowanie zdrowego stylu życia oraz uświadomienie uczniom konieczności przebywania na świeżym powietrzu. Dzieci poznały korzyści regularnej aktywności zimą i dowiedziały się, co jest zdrowe i najbardziej potrzebne, aby ich organizmy rozwijały się prawidłowo.


W ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi, wychowawcy świetlicy omówili ze wszystkimi uczniami zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Uczniowie świetlicy wybrali się na spacer w okolice szkoły, aby podziwiać uroki zimy. Nie obyło się bez zabaw na śniegu i lepieniu bałwana. Świetliki biorą udział w akcji dokarmiania ptaków zimą, dlatego w tym tygodniu postanowiliśmy pomóc naszym skrzydlatym przyjaciołom.


Nowy Rok to nowe postanowienia. Dlatego wspólnie z dziećmi rozmawialiśmy o naszych celach i marzeniach na 2017 rok. Ulubione zabawy i krajobrazy zimowe były tematem prac plastycznych wykonywanych różnymi technikami. Zimowe zabawy na śniegu świetnie dotleniają oraz hartują dzieci, dlatego korzystając z uroku zimy postanowiliśmy się pobawić na śniegu.


W ostatnim tygodniu przed  świętami realizowaliśmy temat „ W świątecznym nastroju”. Uczniowie poznali zwyczaje bożonarodzeniowe w różnych krajach Europy. Wychowawcy świetlicy wraz z uczniami przygotowali kiermasz bożonarodzeniowy, na którym wystawione zostały prace konkursowe na najpiękniejszą ozdobę świąteczną. Jak co roku, można było zakupić świąteczne ozdoby wykonane przez naszych uczniów.

 


Ten tydzień był poświęcony tematyce „Co niesie grudzień”. W  oczekiwaniu na Mikołajki, świetliczaki przygotowały papierowe skarpety, rozmawiały o wymarzonych prezentach oraz  napisały listy do Świętego Mikołaja. Dzieci wykonały wiele prac plastycznych, także przestrzennych, rozwijając w ten sposób wyobraźnię, poczucie estetyki i tworzenie spójnej kompozycji. Były to między innymi ozdoby choinkowe, wizerunki Świętego Mikołaja oraz kartki świąteczne.Na początku tygodnia rozpoczęły się przygotowania do zabawy andrzejkowej w świetlicy szkolnej. Na zajęciach omówione zostały znane i popularne wróżby dawniej i dzisiaj.

30 listopada w naszej świetlicy odbyły się Andrzejki. Wychowawcy świetlicy wraz
z uczniami przygotowali stoiska z wróżbami. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom przepowiednie. Wszyscy z niecierpliwością czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie.   Największą popularnością cieszyła się  zabawa polegająca na przebijaniu szpilką dużego serca z wypisanymi imionami przyszłych partnerów oraz wróżba z cukierkami i kubeczkami. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego.  Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 Aktualnie realizujemy temat  „Akademia Pięknego Uśmiechu”. Zajęcia mają na celu uświadomienie uczniom potrzeby dbania o higienę jamy ustanej oraz zachęcenie do odwiedzania gabinetów dentystycznych.  Inspiracją do rozmów na temat konieczności dbania o higienę jamy ustnej będzie wysłuchanie wiersza Jana Brzechwy pt. „Natka Szczerbatka” oraz  obejrzenie bajki „Doktor Ząbek”.

 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 39 im. Szarych Szeregów
  Ul. Krężnicka 156
  Lublin 20-518
  poczta@sp39.lublin.eu
  REGON 000767397
  ePUAP - /SP39LUB/SkrytkaESP
 • +48 (81) 750-09-23

Galeria zdjęć